Tabip Odası resmi açıklama bekliyor

Kocaeli Tabip Odası Başkanlığı bugün (14 Aralık Perşembe) Kocaeli Şehir Hastanesi'nde yaşanan yanık olaylarıyla ilgili basın açıklaması yaptı

Oğuzhan Hafızoğlu
Oğuzhan Hafızoğlu Tüm Haberleri
Tabip Odası resmi açıklama bekliyor
Haber albümü için resme tıklayın

Kocaeli Tabip Odası Başkanlığı üyeleri bugün (14 Aralık Perşembe) Kocaeli Şehir Hastanesi'ndeki yanık olaylarıyla alakalı basın açıklaması düzenledi. Kocaeli Tabip Odası Başkanlığı üyeleri, Kocaeli Şehir Hastanesi'nde yanık olaylarından ötürü mağdur olan vatandaşların yanında olduklarını ve vatandaşların şikayet dilekçesi verebileceklerini belirttiler.

Kocaeli Tabip Odası Üyesi Mehtap Maçkalı, basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Bir süredir çeşitli basın ve yayın organlarında Kocaeli Şehir Hastanesi'nde ameliyathanelerde ameliyata alınan hastalarda yanıklar oluştuğunu bildiren haberler yer almaktadır. Konu, duyum ve haberlerin ortaya çıkışından başlayarak Kocaeli Tabip Odası’nın gündemindedir.

Yerel ve ulusal basında, 4 Kasım 2023’te, Kocaeli Şehir Hastanesi’nde elektrik sisteminden kaynaklanan nedenlerle ameliyatlarda yanıklar oluştuğuna ilişkin haberler yer almıştır. Konuda ilgili kurumların açıklama yapması beklenmiş, izleyen günlerde herhangi bir açıklama yapılmaması üzerine, 13 Kasım 2023 tarihli yazımızla Kocaeli Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü’nden konuya ilişkin ayrıntılı bilgi istenmiştir. Kocaeli Tabip Odamızın söz konusu yazısına yanıt alınamaması üzerine, 13 Kasım 2023 tarihli yazımız ilgi tutularak, Kocaeli Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü’ne yazılan 24 Kasım 2023 tarihli yazımızla, tabip odalarının görev, yetki ve sorumlulukları, kamu kurumlarının bilgi verme yükümlüğü, halk sağlığı, yurttaşların sağlık hakkı, sağlık hizmetlerine erişim hakkı ve güvencesi ve meslek üyelerinin sorumlulukları belirtilmek durumunda kalınmış, konuda gerekli işlemlerin yapılması, sorumluların belirlenmesi, önlemlerin alınması, ilgili bilgi
ve belgelerin paylaşılması istenmiştir.

TÜBİTAK HEYET GÖREVLENDİRMİŞ

Tabip odamıza ulaşan bilgiler, içinde Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’dan (TÜBİTAK) bir ekibin de bulunduğu bir heyetin Kocaeli Şehir Hastanesi’nde inceleme yaptığı, bazı ameliyathanelerde tıbbi cihazlara elektrik sağlayan sistemde sorun belirlendiği yönündedir. Böyle bir inceleme söz konusuysa, bilgilerin Kocaeli Tabip Odası ve kamuoyuyla paylaşılması gereklidir.

Hastane çalışanları ve ameliyat olması gereken hastalarda konuyla ilişkili kaygı sürmektedir. Yaşamsal bir hak olan sağlık hakkına erişim sorunları yaşanmakta, hekimler gerekli ameliyatları yapma konusunda çekingen davranmakta, hastalar ameliyatları için özel sağlık kuruluşlarına gitmek zorunda kalmaktadır. Yetkililerce olaylara ilişkin duyum, bilgi ve haberlerin gerçekliği, boyutları ve sonuçları konusunda açıklama ve bilgilendirme yapılmaması, kamuoyunda konudaki kaygının artmasına yol açmaktadır.
Bu bağlamda, basın ve yayın organları ve sosyal iletişim ortamlarında, Kocaeli Tabip Odası’nın olayla ilgili açıklama yapması yolundaki istemler yoğunlaşmıştır.

Gerçeklerin açıklanması ve gerekli önlemlerin alınmasının, kamuoyunun konudaki kaygı ve korkusunun ortadan kalkmasını ve toplumun kurumlara güven duymasını sağlayacağı tartışmasızdır. Kaynağını Anayasanın 135. maddesinden alan kamu kurumu niteliğindeki meslek odası olarak, Kocaeli Tabip Odası, 6023 sayılı kuruluş yasasındaki yetki, görev ve sorumluluğunun gereğini yapmak durumundadır. Kocaeli Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü’ne yazılan, 24 Kasım 2023 tarihli, konudaki ikinci yazımıza da bugüne değin yanıt alınamamasından ötürü bu açıklamanın yapılması zorunlu duruma gelmiştir. İstemimiz, yetkililerce konudaki bilgilerin, bütün açıklığıyla, ayrıntılarıyla, Kocaeli Tabip Odası ve kamuoyuyla en kısa sürede paylaşılması, varsa sorumlular hakkında gerekli işlemlerin yapılmasıdır. Konuda gereğinin yapılmaması, ilgili ve yetkililerin sorumluluğu sonucunu doğuracaktır."

Tabip Odası resmi açıklama bekliyor

14 Ara 2023 - 18:17 - Sağlık

Mahreç  Oğuzhan Hafızoğlu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Son Kale Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Son Kale hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Son Kale editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Son Kale değil haberi geçen ajanstır.