Kocaelispor efsanesi: Nuri Çolak

Kocaelispor efsanesi Nuri Çolak'ın SONKALE'nin 29 Aralık 2023 tarihli özel gazete-dergisinde yer alan röportajı...

Kocaelispor efsanesi: Nuri Çolak
Kocaelispor efsanesi: Nuri Çolak
+1
Haber albümü için resme tıklayın

SONKALE Dergisinin ilk sayısında Kocaelispor efsanelerinden Kaan Dobra (Dobrowski) ile, ikinci sayısında Osman Çakır ile yaptığımız röportajlara yer vermiştik. Dergimizin üçüncü sayısında bu kez yine gerçek bir Kocaelispor efsanesi Nuri Çolak’la yapılmış çok hoş bir sohbeti sizlere sunuyoruz. 

“TARAFTARDIM, FUTBOLCU OLDUM”

Nuri Çolak Ağustos 1975 İzmit, Derince doğumlu. Çocuk yaşlardan itibaren futbola meraklı olmuş. Futbola girişini şöyle anlattı:

“Derince’de oturuyorduk... Kocaelispor’un maçlarına çocuk yaşlarımda gitmeye başladım. Tribünde en genç taraftarlardan biriydim. Mahalle maçlarında, bazı turnuvalarda da top oynuyordum... Orhan Şerit beni bir mahalle maçında görmüş. Kocaelispor alt yapısına davet etti. Beni futbolcu yapan Orhan Şerit’tir. Genç takımda oynadım. Genç milli oldum. Mustafa Denizli zamanında A takım kadrosuna alındım. Kocaelispor’un ilk Türkiye Kupası şampiyonluğunda finalde Trabzonspor’a gol attım. İkinci kupa zaferinin final maçında takımın kaptanıydım. Kocaelispor yıllarım çok ama çok güzel geçti. Taraftarlıktan futbolculuğa gelmek benim için çok anlamlıydı.” 

4 AY SONRA PRO LİSANS ELİNDE 

Nuri Çolak uzun yıllar Kocaelispor’da oynadı. Kısa dönem Gaziantep macerası, 6 ay süren Bozüyükspor deneyimi var. Futbolu bıraktıktan sonra da futboldan kopmadı. Halen A lisansı sahibi. Ama bir yandan da UEFA Pro Lisans için kurslara devam ediyor. Pro Lisans kursunda 16 ayı tamamlamış. Büyük olasılıkla mart ayında diplomasını alacak. Pro lisansı aldıktan sonra da dünyanın her liginde, A takım çalıştırma yetki ve hakkı elinde olacak. Nuri Çolak, “Kendime her zaman hedefler koydum. Şimdiki hedefim de günün birinde Kocaelispor’un teknik direktörü olmak. Kocaelispor’da futbolcu olarak, kaptan olarak iki kez kupa kazandım. Teknik Direktör olarak da Kocaelispor’da kupa kazanmayı çok istiyorum.” 

U-16 TAKIMININ BAŞINDA 

Nuri Çolak halen Kocaelispor alt yapısında U 15 takımının başında. Kocaelispor U 16 takımı Elit Lig’de mücadele ediyor, Fenerbahçe, Beşiktaş ile şampiyonluk yarışı yapıyor. Nuri Çolak şunları söyledi:

“Alt yapı hocası olmak çok önemli ve güzel bir olay. Ben genç futbolculara bir şeyler vermeye çalışıyorum. Onlar benim verdiklerimi anlayınca çok mutlu oluyorum. Şartların daha iyi olmasını, altyapı oyuncularına daha iyi imkanlar sağlanabilmesini çok isterim. Ama bugün Kocaelispor alt yapısındaki şartlar da gayet iyi. Benim çalıştırdığım U 16 takımından, bir-iki yıl içinde A takıma en az 4 futbolcunun yükseleceğine inanıyorum.” 

Kocaelispor efsanesi: Nuri Çolak

ÇOK KIRMIZI KART, AZ GOL 

Futbol kariyerinin çok büyük bölümünü Kocaelispor’da geçiren Nuri Çolak, asıl mevkii sol bek olsa da, stoper, ön libero, sol açık mevkilerinde de yer almış. Takım kaptanlığını hala “Ağabeyim” diye andığı Osman Çakır’dan devraldıktan sonra 3 sezon takımın başında kaptan olarak sahaya çıkmış.

Kocaelispor tarihinde Nuri Çolak çok az gol atan, ama çok kırmızı kart gören bir oyuncu olarak anılıyor. Bu konuda şöyle konuştu:

“Ben az gol attım. Ama kritik maçlarda goller attım. Kupa finalinde Trabzon’a attığım golü unutamam. Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş’a gollerim var. Hikmet Karaman döneminde İngiltere’deki hazırlık maçında Arsenal’a gol attım. Romanya takımı ile UEFA maçında Romanya’da gol attım. Kocaelispor formasıyla Avrupa’da gol atan ilk futbolcu oldum. Şimdi çalıştırdığım U 16 takımındaki genç öğrencilerim de bana Arsenal’e attığım golü soruyorlar, hoşuma gidiyor. Ben direkt kırmızı kart pek görmedim. Çok kırmızı kart gördüm ama genellikle iki sarı karttan kırmızı gördüm. Pozisyon gereği rakibe faul yaptığım için gördüm. Kırmızı kart görüp, takımı eksik bıraktığım ve kaybettiğimiz maçlardan sonra da soyunma odasında ağladığımı bilirim. Kendime çok kızmışlığım olmuştur. Takımı neden eksik bıraktım diye kahretmişimdir. Ama gereksiz kart gördüğümü de sanmıyorum.”

“CAN ABİ ARABA ALMAMA YARDIM ETTİ”

Nuri Çolak, Kocaelispor’da futbol oynadığı dönemde hep Sefa Sirmen’le çalışmış. Son yılında Hikmet Erenkaya’nın başkanlığında çalışmışlar. Kocaelispor sol beki olarak Türk futbolunda isim yaptığı dönemlerde A milli takıma kadar yükselmiş, Türkiye-Arnavutluk maçında Milli formayı giymiş. O dönemler Türkiye’nin bütün büyük kulüplerinde transfer teklifleri almış. Şunları anlattı:

“Tekliflerin büyük bölümünü geri çevirdim. Ama Fatih Terim Hoca Galatasaray’a geçmem için çok ısrar etti. Kararsız kaldım. Başkan Sefa Sirmen’e gittim, durumu anlattım. Bana Kocaelispor’da kalmamın kendi geleceğim için de daha doğru olacağını söyledi. Transfer teklifini geri çevirdim.” 

Nuri Çolak Kocaelispor’da futbol oynadığı dönemlerde yöneticilik yapan isimleri de saygı ve sevgiyle anıyor. Bir anısını şöyle anlattı:

“Bizim dönemimizde ilişkiler farklıydı. Biz antrenman sonrası gelir Kebapçı Memduh’ta yönetici Ferruh Ağabey’in misafiri olarak köfte- şiş yerdik. Taraftarla iç içeydik. Çok gençtim. Para biriktirdim, ilk arabamı alacağım. Ford marka, sıradan bir araba. Ama biriktirdiğim para yetmiyor, eksiğim vardı. Yönetici Can ağabey beni düşünürken gördü, ‘Ne derdin var’ diye sordu. Araba alacağımı, paramın eksik olduğunu söyledim. Gereken parayı cebinden çıkartıp bana verdi, arabamı aldım.

Nuri Çolak KOÜ Beden Eğitimi ve Spor bölümü mezunu. Evli, iki çocuk babası. 20 yaşındaki büyük çocuğu Bilgisayar Mühendisliği okuyor. 18 yaşındaki küçük çocuğu bu yıl üniversite sınavlarına girecek. 17 Ağustos depremine kadar Derince’de oturuyormuş. Şimdi İzmit Plajyolu bölgesinde yaşıyor. Hala fırsat buldukça futbol oynuyor. Kocaelispor’un iç sahadaki bütün maçlarını tribünden izliyor. Takımın şu zamana kadarki performansını başarılı buluyor, “Bu sezonun sonunda Süper Lig’e döneceğimize inanıyorum” diyor. 

DENİZLİ VE OSİECEK FARKLI İNSANLARDI 

Nuri Çolak alt yapıdaki ilk hocası Orhan Şerit’ten hep övgü ile söz ediyor. Kocaelispor A takımındaki ilk sezonunda Mustafa Denizli’nin talebesi olmuş. Denizli için, “Çok değerli, çok önemli bir insan. Çok büyük bir futbol adamı. Kendisinden çok şeyler öğrendim” diye bahsetti. 

Osiecek’ten de disiplini ve kuralları öğrenmiş. Şu anasını anlattı:

“-Osiecek’in kendine göre disiplin kuralları vardı. Taviz vermezdi. Bir gün Ahmet Dursun’u tesislere elinde kola şişesi ile girerken gördü. O dönem Ahmet Dursun takımın en golcü, en önemli ismi. Tesise elinde kola şişesi ile girdi diye 3 hafta kadro dışı bıraktı, alt yapıya gönderdi. Ben hoca olarak kendi futbolcumu elinde kola şişesi ile görsem aynı şekilde cezalandırmam. Ama bu olay bana prensipler konusunda çok önemli bir ders olmuştur. Hiç unutamam.”

HER GÜN ALTYAPI TESİSLERİNDE 

Nuri Çolak, Kocaelispor U 16 takımının teknik direktörü olarak her gün  Vinsan tesislerinde takımla antrenmana çıkıyor. Alt yapıya her kulübün çok önem vermesi gerektiğini şöyle anlatıyor: 

“Yolun başındaki gençlerle çalışmak benim çok hoşuma gidiyor. Benim hedeflerim var. Kocaelispor Teknik direktörü olmak, kısmet olursa Milli Takım Teknik Direktörü olmak isterim. Altyapıdaki bu deneyim, bana da çok şeyler öğretiyor. Futbolculuk başka, teknik direktörlük çok başka bir sorumluluk. Kocaelispor alt yapısında bugüne kadar kimse benden bir futbolcu için torpil istemedi. Kadroyu ben yapıyorum. Her gün çocuklarla birlikteyim. Onların ağabeyi, arkadaşı olmayı da istiyorum. Futbolcularımın aileleri ile ise samimiyet kurmuyorum. Sadece selamlaşıyorum. Elimden gelse alt yapıdaki futbolcuların hepsinin eğitim hayatıyla, beslenmeleriyle, aile ilişkileriyle de ilgilenmek isterim. Bütün kulüplerin alt yapıya çok önem vermesi gerekiyor. Bizim bölgemizde futbolcu potansiyeli çok yüksek. Ama onları küçük yaşlardan itibaren hem futbolcu hem iyi birer insan olarak yetiştirmek gerekiyor.”

Nuri Çolak halen devam eden UEFA Pro Lisans kursunda Arda Çolak, Mehmet Topal gibi isimlerle birlikte olduğunu, kurs hocalığını ise Oğuz Çetin’in yaptığını anlattı, “Şimdi Oğuz Çetin Hoca’dan da çok şeyler öğreniyorum. Gerçekten örnek bir futbol adamı, çok iyi bir insan” dedi. 

Nuri Çolak’ı bizler Kocaelispor’un efsane sol beki, kırmızı yanaklı kaptanı olarak tanıyor, biliyoruz. Büyük olasılıkla gelecek nesiller O’nu başarılı bir teknik direktör olarak tanıyacaklar. 

Kocaelispor efsanesi: Nuri Çolak

NURİ ÇOLAK’IN İLK 11’İ 

Nuri Çolak’tan Kocaelispor’da oynadığı yollarla ilgili olarak bir 11 yapmasını istedik. Çolak, “Benden önceki dönemde çok önemli isimler varmış. Sonraki dönemde de oldu. Ben sadece kendi oynadığım dönemle ilgili yapabilirim” dedi. Yaptığı bu 11’de de sol bek mevkiine kendisini değil, Yalçın Kıldıran’ı koydu. 

İşte Nuri Çolak’ın 11’i: Stingaciu, Mirko, Osman, Turan, Yalçın, Alex, Moşe, Engin Öztonga, Kaan Dobra, Saffet, Lazarov 

 

 

Kocaelispor efsanesi: Nuri Çolak

02 Oca 2024 - 23:55 - Spor


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Son Kale Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Son Kale hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Son Kale editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Son Kale değil haberi geçen ajanstır.

02

Kocaelispor - Helal olsun Nuri abi iyi futbolcuydun Türkiye Kupası şampiyonluğunda finalde Trabzonspor’a attığın gol daha dün gibi aklımda yolun açık olsun abi

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 03 Ocak 17:41
01

Çenesuyulu - ahde vefasızlık yapma nuri hoca orhan şerit görmüş orhan şeriti oraya davet edip seni izlettiren kenan hocanımı unuttum.

Yanıtla . 6Beğen . 1Beğenme 03 Ocak 16:49