“Hem sağlıkçılar hem de vatandaş mağdur”

663 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ve hükümetin sağlık politikaları ile sağlık sektöründe yaşanan çeşitli sorunlar üzerine TBMM Genel Kurulunda konuşan CHP Kocaeli Milletvekili Prof. Dr. Mühip Kanko, sağlık emekçilerinin, hekimlerin ve vatandaşların sağlık alanında yaşadığı sıkıntılarla ilgili hükümetin politikalarını sert bir dille eleştirdi

Kanko, Meclis kürsüsünden yaptığı konuşmada, Türkiye'de sağlık hizmetlerine erişimin ne kadar zorlaştığını ve bir milyona yakın sağlık çalışanının atanmayı beklediğini de vurguladı.

Vatandaşların karşılaştığı sıkıntıların başında gelen yoğun bakım yataklarının yetersizliği ve sağlık sektöründe atanmayı bekleyen binlerce kişinin yaşadığı mağduriyet gibi konuları içeren eleştirilerde bulunan Kanko, hükümetin sağlık alanında birçok sorunu çözemediğini, ne vatandaşların nede sağlıkçıların yaşadığı bu sorunlara yeterli çözüm üretmediğini vurguladı.

Sağlıkçılar Atanmayı Bekliyor!

Meclisteki ihtisas komisyonlarına gelen kanun taslaklarında, hükümetin demokratik meşruiyeti zedeleyen bir işleyiş sergilediğini, sivil toplum kuruluşları ve ilgili tarafların görüşlerini yeterince dikkate almadığının altını çizen Kanko, “Öncelikli olarak sağlıkçılarımızın yoğun çalışma koşullarının düzenlenmesi adına eksik kadrolara gerekli atamalar yapılmalı, özlük hakları bir an önce iyileştirilmelidir.

Daha güçlü bir sağlık sistemi için 39 branşta 1 milyona yakın sağlık çalışanı aylardır, yıllardır atanmayı bekliyor. İş bekleyen sağlık meslek gruplarına çözüm üretilmesi için sağlıkta beklenen atamaların bir an önce yapılması şart.

Bunlar arasında; Cerrahi anestezi teknikerleri, servis yoğun bakım hemşireleri, odyoloji, acil tıp teknisyenleri, optisyen, ağız ve diş sağlığı teknikerleri, diyaliz teknikerleri, Sağlık Yönetimi Mezunları, Orta Öğretim Tıbbi Sekreterleri ve doktor kadrolarındaki boşluklara gerekli atamalar mutlaka yapılmalıdır. Sağlık Bakanına buradan sesleniyorum: Sağlıkçılara kadro yükünü, kadroyu açın ki bunların psikolojisi düzelsin çünkü yıllarca okumuş insanlar maalesef atanamıyorlar” dedi.

Sağlık sektöründeki çeşitli sorunlara odaklanarak, aile hekimlerinin karşı karşıya olduğu mali zorluklara değinen Kanko; “Aile hekimleriyle ilgili bir öneri geldi. Aile hekimlerinin ödenekleri var. Eğer bir soruşturma geçirirlerse aile hekimlerinin bu soruşturma neticesinde ödeneklerinin kesileceği söylendi. Bu, Anayasa'ya aykırı bir tekliftir” ifadelerini kullandı.

Vatandaş Kamuda Diş Hekimliği Hizmetine Ulaşamıyor!

Kanko, diş hekimlerinin karşılaştığı sorunları ve çözüm önerilerini de gündeme getirdi. Diş hekimlerinin asgari ücretle çalışmasının önlenmesi için Türk Dişhekimleri Odaları tarafından belirlenecek bir taban fiyatın olması gerektiğini belirtti. Kamu sektöründe diş hekimliğine erişimin zorluklarını dile getirerek, kamu hizmetlerinde diş sağlığı hizmetlerine erişimin iyileştirilmesi gerektiğini vurguladı. . Diş hekimliği hizmetlerine erişimde yaşanan zorluklara dikkat çeken Kanko, Türkiye'de bir kişinin yılda ortalama 10 defa doktora gittiğini ancak diş hekimine gitme oranının %0.62 olduğunu ifade etti. Bu durum, vatandaşların diş sağlığı hizmetlerine olan erişiminin ne kadar sınırlı olduğunun ve bu alanda ciddi bir ihtiyaç olduğunun altını çiziyor.

Yoğun Bakım Yatak Sayısı Yetersiz! Hastalar Çaresiz!

Yoğun bakım yatakları konusunda da önemli değerlendirmelerde bulunan Kanko, Türkiye'deki 40 bin yoğun bakım yatağının %30'unun son evre tümör hastaları veya yaşlı hastalar tarafından doldurulduğunu ve bu durumun yeni hastalar için yatak bulunmasını zorlaştırdığını belirtti. bu sorunun çözümü için palyatif bakım merkezlerinin sayısının artırılması gerektiğini vurgulayan Kanko, Türkiye'deki yoğun bakım yataklarının dağılımı ve kullanımının ciddi sorunlar içerdiğini belirtti. Yoğun bakım yataklarının sayısının artırılması ve dağılımının daha adil bir şekilde yapılması gerektiğini savunarak, bu alandaki eksikliklerin acilen giderilmesi çağrısında bulundu.

Kanko, Elektronik Sigara Konusunda Uyardı!

Kanko, Elektronik sigara kullanımının artması ve özellikle gençler arasında yaygınlaşan aromatik sigara kullanımının toplum sağlığını tehdit ettiğini belirten Kanko, uluslararası solunum derneklerinin uyarılarını aktardı ve bu tehlikenin özellikle orta ve düşük gelir seviyeli ülkelerde felaketin başlangıcı olabileceğini ifade etti.

AK Parti hükümetini, sağlık sektöründeki bu ve diğer sorunlara karşı harekete geçmeye ve etkili çözümler üretmeye çağırıyor. Kanko, hükümetin sağlık personeline daha fazla kadro açması ve internet üzerinden yaygınlaşan elektronik sigara ve aromatik ürünlerle mücadele etmesi gerektiğini vurguluyor. Ayrıca, sağlık politikalarının revizyona ihtiyaç duyduğunu ve sağlıkta iflasın geldiğini gösteren bir bulgu olduğunu belirtiyor.

Kanko'nun bu eleştirileri, hükümetin sağlık politikaları ve yasama süreçleri üzerinde ciddi bir muhasebeye yol açarken, demokratik katılımcılığın ve şeffaflığın öneminin altını çizdi. Sağlık sektöründe yaşanan sorunlara kalıcı çözümler üretme ve daha katılımcı bir yönetim anlayışı benimseme çağrısında bulunarak, hükümetin bu yapıcı eleştirilere kulak vermesi gerektiğini vurguladı.

 

22 Şub 2024 - 16:25 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Son Kale Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Son Kale hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Son Kale editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Son Kale değil haberi geçen ajanstır.