Türk Metal ve Lastik-İş yüzde kaç zamma imza atacaklar?

Son yıllarda Türkiye’de bütün dengeler bozuldu. 

Ekonomik sistem çöktü… Yargı sistemi, adalet kavramı çöktü… 

Ülkemizin dış politikası inanılmaz zikzaklar çiziyor…

Sanat faaliyetleri, spor ahlakı, özellikle futboldaki sistem bile çöktü...

Her yerde bir kargaşa, bir belirsizlik hakim…

Ama en fazla çalışma barışı bozuldu, emekleriyle geçinen insanların hakları ellerinden alındı. Emekçilerin hakları ellerinden alınırken, emekliler de sokakta sürünmeye mahkum edildi. 

Üstelik kimse ses çıkartamıyor, itiraz edemiyor... Hayatlarından memnun olan, her istediklerini yapabilen, sokak ortasında adam vursa bile serbest kalabilen azınlık, ülkeyi her yönden ele geçirdi. 

Ülkemizde sözde memurların sendikalı olma hakkı var. Ama sadece mevcut iktidara yakın duran memur sendikalarının sözü geçiyor. Emekçi işçilerin sendikalı olma oranı alabildiğine düştü. İşçiler, büyük sanayi kuruluşlarında bile özgürce sendikalı olamıyorlar. Sendika üyesi olmaya kalkan, çalıştığı iş yerine sendikanın girmesini isteyen emekçiler işten kovuluyor. 

Böyle bir ortamda ülkemizin önünde iki büyük sınav var. 

Biri Türk-İş’e bağlı Türk Metal Sendikası’nın işveren sendikası MESS ile devam eden ve anlaşmazlık zabıtlarının tutulduğu madeni eşya işkolundaki toplu sözleşme pazarlığı.

Diğeri Disk’e bağlı Lastik-İş sendikasının yeni yıllar birlikte lastik işverenleri ile başlatacağı lastik sektöründeki pazarlık. 

Türk Metal, üyeleri için insanca yaşayabileceği bir zam oranı talep etti. MESS kabul etmedi, uyuşmazlık zabıtları imzalandı, grev kararları alındı. MESS, bu korkunç enflasyon ortamında işçileri yüzde 35 civarında zam teklif etti. 

Şimdi belli sürenin sonunda Türk Metal üyesi işçilerin grev uygulama hakkı var. Yasal olarak var. Ama herkes biliyor ki, böyle bir grevin fiilen başlaması halinde hemen “Ülke güvenliği” gerekçe gösterilecek ve grev yasaklanacak. 

İşveren de bunu biliyor. Bu ülkede artık işçinin grev hakkı falan kalmamış… 

Bugün Türk işçisi, hemen her sektörde dünyanın en ucuz emekçileri haline geldi. Bizim işçilerimizin kazancı, Dolar-Euro bazında hesaplandığında komik rakamlara geriledi. Ama hala işverenler “İşçilik maliyetleri çok yüksek” diye bağırabiliyorlar. 

Lastik-İş Sendikası yeni dönem sözleşmesi için çok güzel bir taslak hazırlamış. Üyeleri için yüzde 110 zam istiyor. Aslında son derece makul bir talep… Ama alabilecek mi?

Geçen sözleşme döneminde Goodyear işvereni, diğer lastik fabrikaları işverenleri ile birlikte masaya gelmemiş, yalnız başına pazarlık yapmıştı. Lastik-İş bu kez Goodyear’ı ortak masaya getirebilecek mi?

Hem metal sektöründeki, hem lastik sektöründeki toplu sözleşme pazarlıkları, bu kent için de çok önemlidir. Her iki toplu sözleşme pazarlığında bu şehirde yaşayan 20 binden fazla emekçinin yeni ücreti belirlenecektir. Bu nedenle, hem metal işkolu, hem lastik iş kolu sözleşmelerini bu kentin kamuoyu, bu kentteki herkes dikkatle takip etmek zorundadır. 

Sendikalar yüzde 110-120-150 zam talepleri ile masaya oturuyorlar. 

Ama ellerinde koz yok, güç yok. İşverenler geçmiş dönemlerde bu sendikaların üyelerini nasıl yarı yolda bıraktığını, nasıl işverenlerin isteklerine boyun eğip imzalar attıklarını çok iyi biliyorlar. İşverenler, işçilerin elinde yasal hak olarak görülen grev kozunun da artık bulunmadığını çok iyi biliyorlar. 

Bu şartlar altında yeni dönem sözleşmelerinde sizce Türk Metal üyesi, Lastik-İş üyesi ne kadar zam alacaktır?

Bakın, asgari ücrete yüzde 49 zam yapıldı. 

Göreceksiniz ve beni dedi dersiniz… Hem Türk Metal, hem Lastik-İş günün sonunda yüzde 45-50 civarında bir ücret artışına imzayı basmak zorunda kalacaklardır. 

İşçi sendikaları, hem işverenlere, hem ülkeyi yönetenlere, geçtiğimiz dönemlerde ellerini verdiler. Şimdi bu sendikaların üyesi emekçiler, kollarını kurtaramıyorlar. 

Bu nedenle bu toplu sözleşme pazarlığı, sendikaların taslak hazırlıkları falan hepsi büyük birer palavradır. Bu ülkede bu siyasi anlayış varken, bu ülkede sanayici alabildiğine kollanır, sendika ağaları üyelerinin menfaatlerini değil, kendi çıkarlarını gözetirken doğru dürüst toplu sözleşme düzeninden falan söz edemezsiniz. 

Metal işçisi ve lastik işçisi kardeşlerimi uyarmak isterim. Yeni sözleşme döneminde sendikalarınızın sizin adınıza hak ettiğiniz zamları alacağına inanıp, açılmayın. Büyük hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. 

Türk Metal’in de, Lastik-İş’in de gücü, itibarı kalmamıştır. Aynı zamanda ellerinde yaptırım gücü de bulunmuyor. Herkes, asgari ücrete yapılan zam oranı kadar bir orana şimdiden razı olsun.

Sonra gidip sendikalarının aynı yöneticilerine ve mevcut iktidarın aynı adaylarına oy vermeye devam etsin. 

Kimse ağlamasın, bağırmasın. 

Düzeni böyle dizayn ettiler ve ne acıdır ki bu düzeni herkese kabul ettirdiler.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmet Çiğit - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Son Kale Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Son Kale hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Son Kale editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Son Kale değil haberi geçen ajanstır.

30

Çayırovalı - Sen ne diyorsun yaa ? 45 ? 50 imzalarlarsa bütün fabrikaları yakarlar

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 01 Ocak 22:20
28

Akseli - Sen iktidar ağzıyla razı olabilirsin ama biz değiliz adamsan kalemini dik tut satma

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 01 Ocak 11:18
25

Emekçi - Grev hakkı türk.metalde ne ,aman olmuş tirtmetal kayıtsız şartsız işverenin güdümü altına girmiş istediği zam en başında yüzde 80 düşünün tüm hakları içinde 15/17 bin bandında maaş alan işçilere istedikleri yüzde 80 zammı alsalar bu insanlar ne kadar refaha kavuşacak kaldiki .yeni yıla büyük ,zamlarla girdik alacağımız zamlar neyi karşılayacak hangi sözleşme hangi pazarlık rahatlatacak emekçinin yaşam tarzını .tırtmetal ne vermiş iscisine işçiden aldığı paralari birtek işçiye harcamamis bakiyosun ajandalar kalemler sırt çantaları vs daha nice şeyler sendikalı olmayan beyaz yakanın ellerinde . Kendi yandaslari kibrisda eğitim adı altında tatile giderken 20/25 yılını vermiş emekcilere teklif dahi edilmemiş .işçinin parasıyla yaptırdıkları otelleri bile kullanamiyor tırtmetal üyeleri anlatacak çok şey var ama anlayana selam ve dua ile

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 31 Aralık 12:24
24

Izmitli - İsmet Çiğit Lastik İş sendikasi istedigi zam oranini alinca özür yazısı yazacak mısın göreceğiz. Tutturmuşsunuz bi türkü gidiyor sendika agalari yok soyle yok boyle. Alaaddin Sarı adamdır işcisini asla satmaz yari yolda birakmaz. O masadan işcinin yuzu gulmeden kalkmaz

Yanıtla . 2Beğen . 3Beğenme 31 Aralık 11:03
29

Kral - @Izmitli 24 nolu yoruma cevabı: Bundan önce gördük aladdinide benim haklarımı ek protokol yaparak satmış birisi bu işçi kardeşimize neler yapmaz. Buna inanan gaflet içindedir. Bizi satarken işverene ne dediyse siz bu gaz alma taslağından sonrada aynısını yaşayıp enflasyon artı bir puana imza atar, içerdeki yandaşlarına da enflasyon üzeri zam aldık yaşasın , iş aş mavralariyla olay kapanır. Benim emekçi kardeşlerimde boyun eğip sonuçta bir işimiz var diye kendini avutur. dik duruş dik insanların işidir.

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 01 Ocak 22:02
19

Yahşi - Sözde işciyi savunur gibi görünüp insanların bilinç altına düşük zammı kabul etmelerini empoze etmeye çalışan kalemini satmış bir kişinin zırvalıkları...istenilen zam da alınır grevede çıkılır....

Yanıtla . 10Beğen . 5Beğenme 30 Aralık 20:00
18

Ver Yetkiyi Gör Etkiyi - Yalnız şunu unutmayın tamam sokakta grev eylem izni yok ama iş yeri icerisinde de bu kural geçerli değil bunu bilin istedim..

Yanıtla . 6Beğen . 2Beğenme 30 Aralık 18:15
16

14141414 - El elin eşeğini türkü çağırarak ararmış. Yazacak yazı bulamadınız da şimdide işçiyi mi savunuyorsunuz sanki. Kimseden fazla bişey istemiyoruz. Sadece işçinin alın terini,emeğini versinler yeter. Ne sadakaya nede birinin yardımına ihtiyacımız var. İşveren sattığı ürününe yaptığı artışın yarısı kadar zam yapsa, sendika herşeyin fiyatı yüzde yüzün üzerinde arttı deyip sadece yüzde yüz zam almayı başarsa, sağdan soldan kendine vazife çıkartıp işçiyi savunuyormus gibi görünmeye çalışan aslında amacı farklı olanlar karışmasa yani kısacası herkeste Allah korkusu olsa bu iş çözülür.

Yanıtla . 3Beğen . 5Beğenme 30 Aralık 14:39
20

Sosyal Bir Kelebek - @14141414 16 nolu yoruma cevabı: Yanlışın var. Allah korkusu olsa dedin de. Allah ile işçiye yanaşanlardan sonra bu duruma düşüldü. Keşke işçinin gerçek hakkını savunan, her başı sıkıştığında yanında olan, koşup gelen sosyalistler idarede olsa. Ama yook illa kandırılacaklar :) Sosyalist partileri de öcü belleyecekler. Şaka gibi. Masal gibi.

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 30 Aralık 20:40
15

İzmitli. - Sendikalar olmuş iş ve işçi bulma kurumu.Bütün kendi adamlarını işe aldırarak,işverenlere gebe oldular.

Bu saatten sonra işveren ne derse o olur.hükümette arkalarında.çok birşey beklemeyin zam olarak.

Yanıtla . 5Beğen . 1Beğenme 30 Aralık 14:03
14

Yalaka Mert - Sizi kapı kulu arap sevicileri sizi izmirin dağları öpsün sizi eninde sonunda yok olup gideceksiniz modern dünya sizin gibileri maalesef kabul etmiyor hadi şimdik söylemeyeyim ilgili yerden harçlıklarınızı alın hadi yallah deveye sidik içmeye

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 30 Aralık 12:35
27

Bt - @Yalaka Mert 14 nolu yoruma cevabı: Sende yallah ermenistana nede olsa senin atanda yunan ne bok oldugu ortada

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 01 Ocak 05:03
26

Emekçi - @Yalaka Mert 14 nolu yoruma cevabı: Sadece yalaka olmadığını düşünüyorum

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 31 Aralık 12:25
23

Hakkı Dayı - @Yalaka Mert 14 nolu yoruma cevabı: Memnun oldum yalaka bey ;)))

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Aralık 23:27
22

Mert Meriç - @Yalaka Mert 14 nolu yoruma cevabı: Şişe açıtmis;))

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 30 Aralık 22:40
12

Üçün Biri - Bu işveren dostu işçi düşmanı çakma sendikalar olduğu müddetçe üçün birini alırsınız.!

Mevcut sendikalar işlevini yitirmiştir

Yanıtla . 8Beğen . 0Beğenme 30 Aralık 12:12
10

Tollseverler Derneği - Koşun yedili maşa trolleri, dedenizi yalayan yalakalar,dedeniz kafası iyiyken gene sıyırmış iskembeden.....hemen savunun, aybaşı yedili maşa size ödeme yapar sonra şehitler ölmez dersiniz, sonrasında PKK'lı milletvekilini savunur, sonra terörist seloya selam çakar , askerimizi şehit eden PKK'yı adıyla kinayamazken şehitler için hükümeti suçlarınız... Koşun yalaka troller, dedenizi yalama yarışı başladı...en çok yalayan yedili maşa dan ilave bir şişe rakı ....

İzmir'in dağlarında rakılar dolu ,en iyi yalayanlar alır onu......

Yanıtla . 3Beğen . 6Beğenme 30 Aralık 11:55
17

Kurmay 41 - @Tollseverler Derneği 10 nolu yoruma cevabı: Sanal müslümanlar Hz Muhammed peygamberimiz dememiş mi? İşçinin alın teri kurumadan Emeğinin hakkı ucretini verin ! Siz ne kuldan utanmaz Allah'tan kormaz haram helal ver Allah diyen YEŞİL emperyalist oldunuz? Lafa gelince Faiz haram der işçinin maaşını faizle öder sonra cumaya gidersiniz Bre münafıklar ne farkınız var mekkeli müşriklerden trol babanizdir akkoyunlu Köleler Belçika'da asgari ücret 1245 Euro sizin ne farkınız var mekkeli müşrikler gibi Kul hakkı yiyenlerden! Mahşere kul hakkı ile gidenin vay haline açlık sınırından 509 TL fazla vererek mi ?kandiracaksiniz insanları Yatlar gelsin katlar gelsin ferrariler Maseratiler ile gezilsin lafa gelince 1 lokma 2 hırka hadi oradan Turist Ömerler

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 30 Aralık 16:26
13

Mert Meriç - @Tollseverler Derneği 10 nolu yoruma cevabı: Bence en büyük şişeyi @Herekeli rumuzlu trole özel ödül olarak vermeli. Herekeli trolu BÜYÜK sever ve bunu hakediyor;)))

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 30 Aralık 12:16
09

Real41 - Sendikasiz 30bin

Sendikali 15 bin

Üstelik işçilik daha ağir ticari araç çıkıyor

Sendika neden var yalamalar yazsın..

Yanıtla . 5Beğen . 1Beğenme 30 Aralık 11:30
08

Boluyu Seviyorum - Satıcı sendika hiç kdem farkı göz önünde istrklerde yok bizden kesilen paralar haram olsun farklardan bile alacagını alıyor satıcı sendika

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 30 Aralık 11:30
06

Tm Kölesi - İsmet bey, sen bu sendika mücadele ediyor, işçiler de sendikalı olmak istiyor diyorsun ya, galiba hiç gerçek bir işçi ile iki kelam etmedim. Millet özellikle tırt metalden kurtulmak için kendini parçalıyor. Patron, bu senin övdüğün TM den istifa edeni işten çıkarıyor, sen tutmuş sendikalı olma hakkı yok diyorsun. TM Sendikalı işyerinde şu anda 10 yıllık çalışan saat ücreti 65₺. Senin bundan haberin var mı? Asgari ücrete gelen zam ile giriş saat ücreti 96₺ oldu bunu biliyor musun da hikaye anlatıyorsun oturduğun masadan.

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 30 Aralık 11:03
05

Kimsesiz - Abicim okuduguma göre sendika ağzıyla birşeyler yazmışsın, 40 50 civarı demişsin bizi 80 90 Lara razı etmek için. Zaten asgarî ücretin 17000 olması ile yüzde 60 oranında bir zam şimdiden almış bulunuyoruz bunu demiyorsunuz ve 80 lere razı hale getirmeye çalışıyorsunuz.

17000 + ikramiye+yakacak+sosyal haklar ile 25 civarı oluyor maaş ve 15000 alan işçi haliyle sizin dediğiniz zammın zaten üzerine çıktı. Biz taslağın hepsini istiyor hatta taslağın defalarca yukseltilmesini istedik. MESS ağzı ile konuşmanız ise %35 demeniz, çünkü %30 zaten Eylül'de alınan ve halen verilmeyen enflasyondur. Bize ettiği teklif sadece %5 tır. Hem sendika hemde MESS size yazı yazdırmış gibi, fakat işçiler artık bunu yemiyor, taslak hazırlamayı yada ileriyi bile göremeyen kişiler işçinin gözünde defalarca rezil oldular. Yine olacaklar çünkü seçim öncesi bir zaman daha mecburen olacak yine asgarî ücret altında kalınacaktır. Buraya yazıyorum her zaman dediğimiz oldu ve çıktı biraz dusunurek bilerek yazın işçiden yana olduğunuzu düşündürün.. sadece şak şakcilar dediklerinize razılar çünkü başka türlü gelirleri var sendika ve işveren tarafından herkes biliyor.

Yanıtla . 11Beğen . 1Beğenme 30 Aralık 10:18
04

Aç Ayı - Türk metal patronların sendikasidir işcinin değil hiç bir zamanda olmadı anlaştılar işçinin gazını alma çabaları bunlar enflasyon zaten bu ülkede 40 eee sen ne alacaksın benim enflasyonum çöpe gitti ne alcanda kazandik diyeceksiniz

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 30 Aralık 09:18
03

Kapakçı - İsmet dede anlaşılan sen, adaların Türkiyeye bu kadar yakın olduğunu bilseydim Yunan'a vermezdim diyen adaşının milli şefin dönemini özlemişsin. Bankalar hortumlanırken milleti uyutmak için fırınlarda fare arayan Uğur Dündar gibisin. Bu Uğur Dündardamı Atatürkün evladı oluyor ? İsmet dede yine aklımda deli sorular var ya

Yanıtla . 8Beğen . 4Beğenme 30 Aralık 08:20
21

Sosyal Bir Kelebek - @Kapakçı 03 nolu yoruma cevabı: Sen bir önceki neslin açıklarını yazdın ya.

Üstelik hiçbir zaman sol siyaset tam manasıyla ülkede hiç yönetimde olmadı. 1950'lerden beri sayenizde sağ muhafazakar rantı mevcut.

Püü torunlarımız ilerde bu günler için neler neler yazacaklar :)

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 30 Aralık 20:44
01

İzmitli - İsmet dede yine köşe yazını kafan kıyakken yazmışsın ve felaket tellallığı görevinide yerine getirmişsin. Dedecim ayılmadan yazma şu köşe yazılarını gözünü sevdiğim İzmitlisi seni.Çamur at izi kalsını boşver boşuna kendini yoruyorsun millet bu numaraları yemiyor artık dedecim. Bak yarın günlerden pazar sen en iyisi en iyi bildiğin iş olan rakı balık yazını yaz. Hafta içi yine kimin sırtına bindin rakı balık hesaplarını hangi aday adayına yükledin bize bunlardan bahset. Bizi bugün gece saat 12 ye kadar bekletipte meraklandırma sal şu rakı balık yazısını gelsin dedecim

Yanıtla . 6Beğen . 9Beğenme 30 Aralık 02:04
11

Yıkamacı - @İzmitli 01 nolu yoruma cevabı: Sinan Özdağan İsmet' dedenin avukatlığını para ile mi yapıyorsun yoksa yalama içgüdüsü ile mi?

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 30 Aralık 12:11
07

Sinan Özdoğan - @İzmitli 01 nolu yoruma cevabı: Rakı içer parasıyla sana ne sen git Allah diyerek küçük çocuklara tecavüz edenleri sorgula veya ülkeyi hortumlayanı sorgula işçiyi vatan bayrak din diyerek uyutanları sorgula daha doğrusu kendinize sorgula

Yanıtla . 5Beğen . 2Beğenme 30 Aralık 11:08
02

Yalakalar Bi Bitmedinz - @İzmitli 01 nolu yoruma cevabı: Sende git sendikani yalamaya devam et adam doğrulari yazmış nerenle okudun makarna beyinli

Yanıtla . 7Beğen . 3Beğenme 30 Aralık 07:59