Kenti 20 yıldır iktidar partisi belediyeleri yönetiyor

Kocaeli’nde Büyükşehir Belediyesi ile birlikte 13 belediye var. Bunları 12 tanesi Ak Partili başkanlar tarafından İzmit Belediyesi ise CHP’li Fatma Kaplan Hürriyet tarafından yönetiliyor.

Ancak burada bir ayrıntıyı gözden kaçırmamak gerekli ki o da Fatma Kaplan Hürriyet, İzmit Belediyesi’ni 5 yıldan bu yana yani bir dönemdir yönetiyor.

Onun öncesinde üç dönem yani 15-16 yıl İzmit Belediyesi de Ak Partili başkanlar tarafından yönetildi.

Aslına bakarsanız bütünlük her zaman güç getirir.

Ortak yapılan projeler dengeli ve planlı bir şehirciliği ortaya koyar, birbiri ile bağlantılı olarak yapılan işler devamlılığı getirir.

12 belediyenin ve Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraklerinin aynı çatının altında olması demek müthiş bir iş gücü demektir.

İşin ekonomi kısmına hiç girmiyorum ki zaten Büyükşehir Belediyesinin kallavi bütçesi diğer 11 belediyenin bütçesi ile bir araya getirilip kullanılabilirse ortaya müthiş bir belediyecilik, modern, harika, inanılmaz gelişmiş bir kent çıkar.

Peki 20 yılın 15’inde bu şehri 13 belediyenin tümü kendilerinde olan iktidar partisi belediye başkanları yönetmedi mi?

Seçim sandıklarında bu şehrin vatandaşları 20 yıl bu arkadaşlara bütünlük bozulmasın, şehre iyi hizmet edilsin, kent güzelleşip modernleşsin diye oy vermediler mi?

Hem de fazlasıyla verdiler.

Bir inanç, bir ideal, bir dava uğruna sandığa iradelerini koydular.

Peki 20 yıl sandıktan çıkarttıkları aynı ideal ve davanın belediye başkanlarından bireysel hizmetler dışında elle tutulur hangi hizmeti aldılar, hangi büyük ve sürdürülebilir proje ile kentin kaderini değiştirdiklerini gördüler?

3 dönem Yuvacık’lı İbrahim Karaosmanoğlu yönetti Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ni. Onun döneminde tüm belediyeler Ak Partili belediye başkanlarının elindeydi.

İzmit’i bir dönem Halil Vehbi Yenice, iki dönem de Nevzat Doğan ile birlikte yönettiler.

15 yıllık iktidar partisi belediyesinin imkânlarıyla, ani parmağını şaklattığında her şeyin imkan dahilinde olduğu bir vaziyette yönettiler.

Bu süreç içerisinde İzmit insanı gerçek anlamda hangi hizmeti aldı bir bakalım…

Tramvay.

Bugün partili partisiz herkesin minnettar olacağı bir proje olan tramvay yapıldı, hatları hala yapılmaya ve genişlemeye devam ediyor.

Peki başka? 

Koskoca 15 yıldan bahsediyoruz.

Elle tutulur, dişe dokunur, gözle görülür ve net bir şeklide tüm kent halkının faydasına proje soruyorum.

Bu soruyu şimdilik bir kenara bırakıp herkesin dikkatini biraz karşı sahile doğru çekmeye davet ediyorum.

Belediyeler birleşmeden önce Kullar, Yuvacık, Başiskele, Yeniköy, Bahçecik diye anılan sonrasında tek isim ve belediyede yani Başiskele’de birleşen ilçeden söz etmek istiyorum.

Başiskele belediyesi de İbrahim Karaosmanoğlu gibi 15 yıl boyunca Ak Partili Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz tarafından yönetildi.

Üzerinde hala bir dolu spekülasyonların yapıldığı, kimisinin iyi, kimisinin kötü dediği ancak bugün ile kıyaslandığında ilçesi için müthiş işler yapan ve miras gibi yeni yönetime devreden bir başkan tarafından yönetildi.

Ancak burada küçük olmayan büyük bir ayrıntı var. O ayrıntı da Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun Yuvacık’lı oluşu ve aile fertleriyle birlikte yıllardır o topraklarda ikamet ediyor olması.

İşte o 3 dönem yani 15 yıl boyunca tüm Kocaeli’ne yapılan hizmet ile Başiskele Belediyesi’ne yapılan hizmet arasında dağlar kadar fark var.

Neredeyse köy statüsünde olan, genel üzerinden tarım ve hayvancılıkla uğraşılan topraklar, bugün dışarıdan gelen birisine ‘Kocaeli’nin şehir merkezi burası’ denilse yadırganmayacak bir ilçe haline geldi.

Samimiyetle söylüyorum ki aslında o dönemin belediye başkanı Hüseyin Ayaz’ı kutlamak lazım.

Demek ki elde var olan imkanlar doğru bir şekilde kullanılabilirse yaşanılan alanlar daha yaşanılası ve modern bir hal alabiliyor.

Şimdi Başiskele’yi bir kenara bırakıp günümüze ve diğer ilçe belediyelerimize bakalım.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi dev gibi bütçesiyle İzmit Belediyesi hariç diğer tüm belediyelerin hamisi, yani Ak Partili belediye başkanlarının bugün için bir nevi aile reisi.

Ne zaman başları sıkışsa, ne zaman neye ihtiyaçları olsa koşan yetişen bir Büyükşehir Belediyesi var ellerinde.

Yolları, asfaltları, çakılları, parkları, spor alanları hatta belediye binaları da dahil olmak üzere Kocaeli Büyükşehir Belediyesi sponsorluğunda yapılan belediyeler bunlar.

Onlar için de aynı soruyu sormak istiyorum.

11 ilçenin iktidar partisi belediye başkanı olarak ilçelerinde elle tutulur, gözle görülür, dişe dokunur ne yaptı bu başkanlar?

Öyle ya iktidar ellerinde, büyükşehir ellerinin altında, prosedürlere takılmak yok, kamu kurumları tarafından denetlenmek, cezalandırılmak yok.

İştirakler tarafından engellenmek gibi bir dertleri de yok.

Bir nevi kendisine şirket kurulmuş para babası zengin çocuğu modundalar.

Bu rahatlık ellerinin altında iken bu başkanlar ilçeleri için gerçekten ne yaptılar?

20 yıldır iktidar partisi belediyesi olmanın hangi avantajını halk, vatandaş, ilçe ya da kent insanı için kullandılar?

 

Fotoğrafa buradan baktığınız zaman gerçekten üzüntü verici, içler acısı bir durum çıkıyor ortaya.

Neden diye sormadan yapamıyor insan, neden?

15 yıl bu kenti yöneten İbrahim Karaosmanoğlu mesleki olarak bir eğitimci.

O 15 yılın bir dönemini Genel Sekreter yardımcılığı, bir dönemini de Genel Sekreter olarak geçiren, bugünün 5 yıllık Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın da bir eğitimci.

Bu insanlar normal şartlarda yani eğitimci kimliklerinin vermiş olduğu bir felsefeyle birleştirici, eğitici ve öğretici bir şekilde ellerinin altındaki belediyeler ile birlikte hareket etmiş olsalar; bugün Kocaeli tüm ilçeleri ile birlikte herkesin konuştuğu müthiş bir şehir olabilirdi.

20 küsur yılın sonunda birlikteliğin gücü ile birbirine bağlı ve devamlılığı olan projeler hayata geçmiş olabilirdi.

Tüm şehri kapsayıcı ortak projeler oluşturulabilir, uygulanıp halkın hizmetine sunulabilirdi.

Olmadı maalesef…

20 yıllık iktidar partisi belediyeleri mesela kentteki trafik problemini, otopark problemini, ulaşım problemlerini, taşımacılığı, tarım ve hayvancılık ile ilgili çiftçilerin kentsel problemlerini maalesef çözemediler.

Ya güç birliği yapmak için bir araya gelemediler ya da hepsi farklı bakış açıları ile bencillik, ego, ihtiras gibi sebeplerden dolayı bile isteye birbirlerinden uzak kaldılar.

Öyle ya kalkıp kimse 20 yıldır belediyeyi yöneten iktidar partisi belediye başkanlarına bu işi şuna vereceksin, bu projeyi uygulayacaksın, bunu yapmayacaksın diyecek hali yok.

Başarı ya da başarısızlık yöneten ya da yönettiğini zannedenlere aittir.

Fakat gelin görün ki 20 yıldır tavşanın suyunun suyu hizmeti aldığı için minnettar olmaları beklenenler Büyükşehir için de, ilçe belediyeleri için de artık farklı bir pencereden bakıyorlar.

Görebilene 31 Mart için çok farklı bir sandık ve seçmen profili geliyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Taylan Kubilay - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Son Kale Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Son Kale hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Son Kale editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Son Kale değil haberi geçen ajanstır.

01

Saraybahce - Taylan bey mustafa sarıgül ordu büyükşehir adayı olmuş eski büyükşehir genel sekteri murat sirmen aday olsun

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 31 Ocak 15:12