Kartepe tam bir gayya kuyusu

Siyaset hep mi böyleydi yoksa günden güne daha kötüye mi gidiyor anlamak zor.

Tuhaf bir yarış var ama adı hizmet yarışı mı diye sorarsanız hayır değil.

Evet her seçim dönemi öncesinde adaylar çıkar ve neredeyse gökteki yıldızları vaat ederler, dönemleri sonunda gerçekleştiremedikleri projeleri için bir sürü bahaneler üretirler.

Geneli suçu başkalarına ya da kendisinden önceki döneme atar.

Fakat gelin görün ki asıl enteresan olan siyasetçiler bunları yaparken onları seçenlerin yaptıkları yepkisiz, sorgusuz, yapılan ya da yapılmayan işlerin toplumun geneli için faydalı mı bakılmaksızın; sırf bir parti, bir zümre, bir isim kazansın diye, aynı düzen sürsün diye oy kullanmak.

Uyarısız, cezalandırmasız ve hatta yanlış yapanı, eksik yapanı ya da yapmayanı ödüllendirerek yeniden seçmek.

Böyle anlatınca ne tuhaf duruyor değil mi?

Bunun bir başka tarafını da siyasi partilerin genel merkezlerinin belediye başkan adaylarını belirlemedeki kriterleri oluşturuyor.

Yeni bir adayı belirlerken küçük de olsa hatalar yapılabilir ancak mevcut belediye başkanları üzerinden seçim yapılacaksa doğru çalışıp çalışmadığına bakılmaz mı?

Projeler üretmişler mi, illerine, ilçelerine bir şeyler katmışlar mı?

Hizmet üretebilmişler mi, halkla iletişime girebilmişler mi?

Belediye Başkanlığı yaparken mensubu oldukları partileri temsil edebilmişler mi?

Hemen hemen tüm siyasi partiler liyakat nutukları atıyorlar.

Nedir liyakat?

Layık olma, yaraşırlık, yaraşma, uygunluk, yeterlilik, yetenek.

Acaba gerçek anlamda siyasi partilerin genel merkezleri adaylarını belirlerken bu kriterleri arıyorlar mı?

Ben pek öyle olduğunu sanmıyorum.

Çünkü şayet öyle olsaydı en azından son beş yıldır hizmet veren başkanların birçoğu şuan aday olarak açıklanmazlardı.

Mesela dün Eşme’liler bir basın toplantısı ile Kartepe Belediye Başkanını eleştirmişler.

2019 yılında kendi beldeleri ile ilgili tek bir proje açıklamadığını, sahile bir bisiklet tamir atölyesi ile koskoca bir 5 seneyi geçirdiğini ve hatta mevcut başkan partisi tarafından yeniden aday gösterilmesinden dolayı hizmet alma umudunu kestikleri için Sakarya’ya bağlanmayı istediklerini söylemişler.

Peki bu genel merkezin ne kadar umurunda ya da bundan genel merkezin haberi var mı?

Şayet Ak Parti Kartepe İlçe Başkanı bu durumdan bir rahatsızlık duyup bunu başkana ilettiyse ve başkan bunu değerlendirmediyse sorun var.

Yok ilçe başkanı durumu bildiği halde belediye başkanına bildirmediyse sorun var.

Bu sorun önce il başkanına, sonra Büyükşehir Belediye Başkanına iletilmediyse sorun var.

İletildi de ona rağmen Kartepe Belediye Başkanlığına yine aynı isim uygun görüldüyse yine sorun var.

Eşme gençlerinin bu isyanı sonrasında Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman ile ilgili gazetelerin arşivlerini Google üzerinden şöyle bir karıştırdım.

5 yıl içerisinde Kartepe’ye ne hizmetler yapmış, 2019 yılında hangi vaatlerde bulunmuş, hangilerini gerçekleştirmiş şöyle bir baktım.

Artık hiçbir şey için çok şaşırdım demiyorum ama şaşırdım.

Ben Kartepe için mevcut Başkan Mustafa Kocaman’ın projelerini ararken aslında Kartepe Belediye Başkanlığını da KBB Başkanı Tahir Büyükakın’ın yaptığını gördüm.

Kocaman ile ilgili ise birkaç röportaj dışında genellikle hep skandala yakın haberlerle karşılaştım.

Mesela Kartepe’de bir cemaat lideri, şeyh olarak tanınan Yakup Haşimi’nin konut alanına defin haberi çıktı karşıma.

Cemaat üyeleri Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman’ın Şeyhleri Yakup Haşimi’nin cemaat dergâhının karşısındaki konut alanına defnedilmesine izin verdiğini, bunun üzerine defini gerçekleştirdiklerini söylemişler.

Fakat civarda oturan vatandaşların şikâyetleri üzerine konu dönemin İç İşleri Bakanı Soylu’ya kadar gitmiş, Süleyman Soylu’nun talimatı üzerine konu acilen adli makamlara intikal etmiş ve alınan karar üzerine; Kocaman meftanın defnedildiği alandan çıkartılıp mezarlığa gömülmesini sağlamış.

Tabi ‘Ben bahçeye defnedilmesine izin vermedim’ demesi üzerine cemaat üyelerinden ölümle tehdit edilmeye kadar eleştiriler almış.

Belediye Başkanı cenazenin bahçeye defnedilmesine izin vermediği halde, bu cemaat bu işi kafasına göre yaptıysa Kartepe bildiğiniz Muz Cumhuriyetine dönmüş demektir.

Yok hakikaten önce izin verip sonra tepkiler üzerine ben izin vermedim demişse aslında haksız olan adamları haklı duruma çıkartmış olur.

Öyle ya sen ilçenin mülki amirisin, yetkini kullanıp iyi niyetle de olsa gömülmesine izin verdiysen ya arkasında duracaksın ya da onurunla af dileyip bırakacaksın.

Mesela Kartepe’de Köseköy mahallesi sınırları içerisinde tarihi bir pancar deposu varmış. Müze müdürlüğüne kayıtlı tescilli bir yer Pancar Deposu.

Bir akşam bir aklı evvel kepçeyi dayadığı gibi canım tarihi depoyu yerle bir etmiş.

Hem de öyle böyle değil, hani taş taş üstünde kalmamış derler ya öyle.

Kimse görmemiş, kimse dur dememiş, adam yıkmış. Üstelik bana yık dediler yıktım demiş.

Sonrası…

Sonrası muamma, ne niye yıktığı belli, ne kimin yıktırdığı, koskoca belediye, koskoca devlet kurumları bulamamışlar yapanı edeni…

Sonra Mustafa Kocaman çıkıp vaat etmiş ‘Yıkılan tarihi Pancar Deposunun yerine birebir aynısını yapacağız’

Gelin görün ki bugün ortada ne bir depo var, ne neden ve kim tarafından yıkıldığına dair bir bilgi.

Canım tarihi tescilli Pancar Deposu önce faili meçhul sonra da tarih olmuş.

Yerine yenisinin yapılacağı sözünü veren başkanın sözü de tarih sayfalarında kalmış.

Ben bu yazıyı yazarken Kartepe’de oturan bir kardeşim geldi.

Kocaeli Üniversitesi Aslanbey yerleşkesi öğrenci yurtları civarında oturuyormuş. Oradaki şahsa ait bir kız yurdunun arkasında bir vatandaş arsasına Kartepe Belediyesi’nden düğün salonu yapmak üzere ruhsat almış.

Fakat gelin görün ki hızla yükselen bina düğün salonu olmaktan çok uzak bir görüntü verince bana anlatan kardeşim ‘Abi penceresiz düğün salonu mu olur?’ diye düşünmeye başlamış.

Belediyeye telefon açıp sormuş burasının düğün salonu yapılacağına emin misiniz diye.

Düğün salonu yapıyorsunuz ama araç park edecek alan yok, salonda tek bir tane pencere yok.

Diyor ki ‘Abi bizim bu telefonumuz üzerine birkaç gün içerisinde pencereler açıldı’

Ancak daha vahim bir şey geliyor şimdi… Belediyenin imar biriminden bir yetkili bu arkadaşa diyor ki ‘Biz o yerin düğün salonu yapılmadığını fark ettiğimizde başkana ilettik; başkan bize ‘Vatandaş o kadar yatırım yapmış. Ne yapalım yıkıp kamu zararına mı sebep olalım?’ dedi.

Yere düğün salonu ruhsatı alan mafya vari bir şahısmış ama vefat etmiş, sonra binayı depo haline oğlu getirmiş, Kartepe Belediyesi de göz yummuş.

Aylarca emlakçıların satılık ilanının asılı kaldığı bina bugün lojistik üssü gibi hizmet veriyormuş.

Biz anlatanın yalancısıyız ancak şayet bu olay doğruysa Kocaman’ın bu bakışıyla Kartepe’de daha çok depolar, antrepolar, ruhsatsız ve kaçak yapılar yükselir.

Öyle ya belediye yıkıp kamu zararına sebep olmak istemiyor ve bu hakkı bir vatandaşa tanıyorsa ilk fırsatta diğer vatandaşlarda aynı yola başvuracaklardır.

Bunlar sadece birkaç tanesi…

İlçede ucu belediye çalışanlarına hatta meclis üyelerine kadar dayanan taciz ve tecavüz davalarında Kartepe Belediye Başkanı ve belediye çalışanlarının sessiz kalışı, tacize uğrayan belediye çalışanı kadının şikayetçi olmaması için yapılan baskı,

Ve hatta taciz ettiği iddia edilen belediye çalışanının işten uzaklaştırılması bir yana sessiz sedasız biriminin değiştirilerek ödül gibi o zamanın parasıyla 500 bin lira gibi bir rakam ödenerek; emekli edilmesine kadar daha neler var neler…

Liyakat layık olmak demekse şayet o zaman Kartepe’liler böyle bir yönetime layık görülmüş olmalılar ki, Ak Parti geçtiğimiz dönem yukarıda sadece satırbaşlarını yazdığımız sorunların mimarı bir başkanı Kartepe’lileri yönetmesi için görevlendirmiş.

Kartepe tam bir gayya kuyusu, eşeledikçe inanılmaz şeyler çıkıyor.

Durun bakalım daha neler yazacağız burası ile ilgili…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Taylan Kubilay - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Son Kale Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Son Kale hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Son Kale editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Son Kale değil haberi geçen ajanstır.

01

Uzunbey - Tespitleriniz çok doğru mükemmele yakın bazı eksikler de var onları da ben size buradan belirtmiş olayım mesela Mustafa kocaman göreve geldiği zaman belediyenin deposunda çok büyük bir yangın çıktı bu yangın olayı da örtbas edildi milyonlarca liralık zarar vardı ama örtbas edildi ine Mustafa kocaman döneminde İrem Derici getirildi ettiği küfürleri tüm Türkiye doydu ustafa kocaman göreve geldiğinde para yok mazot alacak durumda değiliz diyordu voleybol takımını çekti her gece İbrahim Güneş iptal ettirdi parasızlıktan dolayı ama İrem dereceye sıra geldiğinde konser yaptırmaktan geri durmadı. Kendi yanındaki çalışan kişi evlilik vadi ile insanları kandırdı evlenecek olan kadın gelip belediyeyi bastı o kişi de ödül olarak büyük şeyle gönderildi yine büyük şehirdeki başka bir akraba yanında çalıştırıldı. Bir mahalle başkanının abisi alkolik olmasına rağmen belediyede istihdam edilsinden de zabıtaya verilerek sağda solda pinglemesi zaman geçirilmesi ne fırsat verildi bunun gibi yüzlerce kişi belediyeye alınarak bir iş yapmadan maaşa bağlandım. Şu an Kredi çekilmiş Kredi sonucu bekleniyor 40 milyona yakın maaş ödemeleri var dolayısıyla sadece maaş ödeyebilen yönetim zafiyeti tavan yapmış belli kişilerin zenginleştiği belediyede iş bulduğu bir yapıya dönüşmüş durumda artvinlerden oradan buradan getirilip kartepe'de oturuyor gibi gösterilip işe alınanları unutuyordum az kalsin

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 20 Şubat 08:22