Atamız bizden ne isterdi?

Mustafa Kemal, son günlerini yaşayan Osmanlı’yı kurtarmak için Padişah tarafından Anadolu'ya gönderildi. Hazırlıklar yapıldı ve 16 Mayıs 1919 tarihinde Bandırma Vapuru ile Anadolu’ya geçecekti. Mustafa Kemal’e geminin İngilizler tarafında Karadeniz’de batırılacağı söylendi ama vazgeçmedi. Bandırma Vapuru Mustafa Kemal’in desteklediği gizli örgüt Müdafaa-i Milliye Cemiyeti (mim. Mim. cemiyeti)tarafında kontrol altına alındı. Mustafa Kemal ve arkadaşları güvenli bir şekilde gemiye bindi. Kontrol noktasından da rahatlıkla geçtiler. Gemi boğazdan geçerek Karadeniz’e açıldı. Öğrendiğimiz kaynaklardan denizin süt liman olmadığını, azgın bir denizde yol aldıkları, Mustafa Kemal kaptan köşküne çıkıp rotasının kıyı kıyı olmasını ve kaptan köşkünden hiç ayrılmadığını biliyoruz. Kendisi ile Anadolu’ya geçen arkadaşlarını deli Karadeniz dalgalarında deniz tuttuğunu ve kamaralarından çıkamadıklarını kaynaklardan öğrendik. 4 gün denizle boğuşa boğuşa yol alıyorlar. 4. gün sabahı Samsun’a ayak bastılar. Mustafa Kemal Samsun’a ayak bastığı 19 Mayıs 1919 tarihini doğum günüm diye dillendirmiştir.

Anadolu Ayaklanması’nın tarihi olan 19 Mayıs 1919’u Türk Gençliğine bayram olarak vermiştir. 1916 Mayıs ayında Selim Sırrı Tarcan tarafından başlatılan spor oyunları, vatanın kurtarılmasından sonra Türk Gençliği olarak her 19 Mayıs’larda kutlanmıştır. Öğrenciliğimden başlayarak öğretmen olduğum dönemlerde dahi çok önem ve değer verdiğim 19 Mayıs’ları görkemli olarak kutladık. Bunda sonra da kutlanmalıdır.

MustafaKemal’in Anadolu’daki en önemli çalışması Meclis’i açmak olmuştur. 23 Nisan 1920 tarihinde yokluklarla açtıkları Meclis’le Kurtuluş Savaşı’nı yönetmiş, düşmanı denize dökmüş ve vatanı kurtarmıştır. 23 Nisan’ları dünyada örneği olmayacak şekilde çocuklara armağan etmiştir. Her 23 Nisan’larda çocuklarımızı pırıl pırıl kıyafetleri eşliğinde bayram sevinçlerini görmek ulus olarak hepimizi mutlu ediyor. Geleceğimiz emin ellerde diyorduk. Çocuklarımız 23 Nisan’ları neşeli şekilde kutlamalıdır.

29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet ilan edildi. Türkiye Cumhuriyeti artık genç bir devlet oldu. Bu devleti Mustafa Kemal ve arkadaşları kurdu. Mustafa Kemal ilk Cumhurbaşkanı oldu. Arkadaşlarından biri “Sayın Paşam neden 29 Ekim tarihinde Cumhuriyeti ilan ettik.” diye sormuştur. Mustafa Kemal Paşa  arkadaşına “ 30 Ekin 1918 tarihinde Osmanlı’nın bitiş antlaşması olan Mondros Mütarekesi’ni imzalanmıştı, Türk Ulusu’nun bitmediğinin göstergesi olan 29 Ekim’i seçtim” demiştir.

Kutladığımız her bayramın anlam ve önemi büyüktür.

Çok zor şartlar altında ülkemizi kurtaranlar, Cumhuriyet rejimiyle halkımızı ümmetçilikten kurtarmışlardır.

Son zamanlarda Ata’mıza ve kurucu arkadaşlarına sözlü ve fiili saldırıları görüyoruz.

Mustafa Kemal Atatürk’ü önce ailede sonra okullarımızda çocuklarımıza ve gençlerimize anlayacağı şekilde anlatmalıyız. Vatan sevgisi onu kuranları doğru anlayarak sağlanır. Düşmanlık yaparak vatan sevgisi aşılanmaz.

Bayramlarımızı  görkemli kutlamalıyız. Çocuklarımızı vatan sevgisiyle büyütmeliyiz.

Mustafa Kemal Atatürk “ Bütün umudum gençliktedir.” demiştir.

Gençlerimizi Ata’sına saygısızlık yapanlara izin vermeyecek şekilde yetiştirmeliyiz.

Okullarımızda kesinlikle matematik ve ana dili Türkçeyi iyi öğretmeliyiz.

Dünyayı yakalayabilmemiz için bilimsel eğitime önem vermeliyiz.

Ülkemizi medeni devletler seviyesine çıkarmalıyız.

Ata’mız da bizden bunu isterdi.

 

 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Aykut Çetinaslan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Son Kale Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Son Kale hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Son Kale editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Son Kale değil haberi geçen ajanstır.