Çaresizlik kimin yakasına yapışmış?

Dünkü yazımda bugün Ak Parti İzmit Belediye Başkan adayı Muharrem Tutuş’un, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in beyanname toplantısının hemen ardından düzenlediği basın toplantısı ile ilgili bir yazı yazacağımı belirtmiştim.

Hürriyet’in beyanname toplantısına katılan basın mensuplarının çoğu kulaktan kulağa Ak Parti İzmit Belediye Başkan adayı Muharrem Tutuş’un saat 16.00’da, yani Fatma Kaplan Hürriyet’in beyanname toplantısının hemen bitiminde bir basın toplantısı düzenleyeceğini konuşuyorlardı.

Haliyle mevcut başkanın beyanname toplantısının ardından 5 yıl boyunca Hürriyet’i sürekli eleştiren bir adayın Hürriyet’in beyanname toplantısının hemen arkasından böyle bir basın toplantısı düzenlemesi herkeste müthiş bir merak uyandırdı.

Çünkü Tutuş ve arkadaşları meclis çoğunluğu ellerinde olduğundan dolayı her fırsatta ortaya yeni bir iddia atmış ancak bu iddiaların bir türlü altını dolduramamış, arkasını getirememişlerdi.

Tabi bunun yanında 2019 yılındaki seçimler öncesinde Ak Parti’nin bir gecede çıkartıp dağıttığı öyle bir gazete vardı ki Tutuş’un bu basın toplantısı bir anda o günleri çağrıştırdı.

Onun için de bütün basın mensupları da, kulaktan kulağa yayıldığı için o salonda bulunan insanlar da, hatta Ak Partililer bile Muharrem Tutuş, Hürriyet ile ilgili seçimin seyrini değiştirecek bir şey mi söyleyecek acaba diye düşünmeye başladı.

Ak Parti İzmit Belediye Başkan adayı Muharrem Tutuş’a bu konularda kim danışmanlık yapıyor, akıl veriyorsa doğru yapmıyor emin olun.

Haydi deyin ki bunu hiç kimse söylemedi Tutuş’a, yani böyle bir basın toplantısına kendisi karar verdi.

Yahu peki 15 yıl sonra kaybettiğiniz bir belediyeyi geri almak için ortaya attığınız bir adayın böyle bir zamanda böyle zayıf bir basın toplantısı düzenlemesinin kendisine de partiye de ne kadar büyük bir zarar vereceğini hiç kimse kendisine söylemedi mi? 

Ya da acaba söylediler de Muharrem Tutuş dinlemedi mi?

Herkesin 5 yıl boyunca Hürriyet’i yerden yere vuran Tutuş’tan beklentisi o dönemlerdeki iddialarını, bu iddiaların aslı varsa kaynaklarıyla açıklayacağı yönünde oldu.

Ancak Muharrem Tutuş çıktı iki gün önce Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın anlattığı şeyleri basının karşısında tekrar etti.

Fatma Kaplan Hürriyet’in KBB’nin İzmit Belediyesi’nin 40 küsur milyonluk arazisine el koyduğunu, bedelini ödemediklerini söylediği konu ile ilgili sanki daha önce aynı fotoğraflarla anlatılmamış, haber olarak basında yer almamış gibi yeniden anlattı.

Bu arada da hazır başlamışken bir iki kelimede kendinden ekledi ve 

“Asıl çökme İzmit Belediyesi’nin alacaklılarına yapıldı. Esnafın borçlarını ödeyin” diye de serzenişte bulundu.

Ak Parti İzmit Belediye Başkan adayı Muharrem Tutuş bunları söylerken bizzat kendisi önderliğinde meclisteki Cumhur ittifakı arkadaşları ile birlikte İzmit Belediyesi’ni bir kalemde 350 milyon liralık zarara uğrattıklarını bir anda unuttu.

Mesela İzmit Belediyesi’nin esnafa olan borçları bu 350 milyon ile kat be kat ödenebilirdi.

Bir belediyenin araçların kendi öz malı olmasını istemesi, bu araçların kredilerini devlet bankasından, araçları da Devlet Malzeme Ofisinden alacak olması, yani arada devletten başka hiçbir şey olmadığı halde…

Sırf hizmeti engellemek, başarısız gösterebilmek adına siyaset yapmak, devleti de, vatandaşı da mağdur etmek anlamı taşıyor.

Kim bilir belki de bugün o paralar İzmit Belediyesi’nin kasasında olsaydı İzmit esnafı da alacaklarını tıkır tıkır alıyor olacaklardı.

İzmit esnafının İzmit Belediyesi’nden alacaklarından söz eden Muharrem Tutuş, bunları söylerken İzmit Belediyesi esnaf borçlarını ödeyebilmek için tam konut satışları yapacağı sırada tamamen tesadüfen seçime birkaç ay kala SGK tarafından belediyenin borcunun çok üzerinde bir değerde olan tüm taşınmazlarına taşkın haciz uygulanmasının, üstelik aynı taşkın haczin kentimizdeki diğer belediyelerin hiç birisine uygulanmamış olmasının tamamen tesadüf ya da kendileriyle bir alakası olmadığını mı söyleyecek?

İlçe belediyelerinin gelirleri öyle büyükşehir belediyelerinin gelirleri gibi dev rakamlı değil.

Eldeki küçücük bütçeyle kent halkına daha iyi hizmet edebilmek amacıyla elbette ki çaba harcanacak.

Yok öyle olmaz, herkes elindeki bütçe kadarını yapsın, gerisini de Büyükşehir Belediyesine bıraksın diyecekseniz.

O zaman aynı şeyi şehirdeki diğer 11 belediyeye de söyleyeceksiniz.

İzmit Belediyesi sizin partiliniz bir belediye başkanı tarafından yönetilmiyor diye KBB’nin diğer 11 belediyeye verdiği bütün hizmetlerden mahrum bırakılacak ve sizde İzmit Belediyesi’nin meclis üyeleri olarak sizi seçen kent halkı adına buna karşı çıkmayacaksanız…

O zaman siz şu an hizmet etmek için aday olduğunuz İzmit insanını siyasete yem etmiş olmayacak mısınız?

Sonra da kalkıp bir de bize oy verirseniz İzmit’i Büyükşehir Belediyesi ile uyum içerisinde yöneteceğiz diyeceksiniz.

Yani bir nevi şayet beni seçmezseniz geçen dönemde olduğu gibi Büyükşehir Belediyesi yine İzmit Belediyesine destek vermeyecek manasına getireceksiniz ve bu düşüncelerle de İzmit Belediyesi’ni ve İzmit halkını yönetmeye talip olacaksınız öyle mi?

Ak Parti İzmit Belediye Başkan adayı Muharrem Tutuş bunları söylerken arada, “Seçime günler kala içinde bulunduğu çaresizlikten dolayı kaostan medet umuyor” demiş.

Bunu gerçekten inanarak mı söylemiş yoksa bu sözden medet mi ummuş pek anlayamadım.

Sebebi ise Ak Parti’nin kendi içerisindeki birçok isim Büyükşehir Belediye Başkanı’nın Tutuş’a verdiği desteğe rağmen sahada yaşananlara bakarak, “Bu profildeki bir adayla seçimi kazanamayız” dediklerini kendi kulaklarımla duydum.

Daha neti sohbet esnasında birebir bana söylediler.

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in beyanname toplantısının hemen ardından basın mensuplarının davet edildiği bir toplantıda Ak Parti İzmit adayı Muharrem Tutuş, birkaç gün önce Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı’nın söylediklerinin aynısını söylüyorsa, çaresizlikten medet umanın Fatma Kaplan Hürriyet olmadığı ortaya çıkıyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Taylan Kubilay - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Son Kale Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Son Kale hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Son Kale editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Son Kale değil haberi geçen ajanstır.