Şehir, bazı konuları oturup tartışmalıdır

Tamam, yerel seçimler de bitti. Şehrimizi 5 yıl yönetecek kadrolar belli oldu.

Artık İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in, “Meclis çoğunluğu benim yanımda değil. Engelleniyorum” deme lüksü yok.

Artık, Büyükşehir meclisi, tek sesli bir meclis değil. Geride kalan 5 yıllık dönemde hiçbir şey yapamayan, başladığı hiçbir işi (Perşembe Pazarı alanı dahil) bitiremeyen beceriksiz Büyükşehir yönetimi, hala dimdik arkasında duran “Ispanaklı bonfile” yerel medyasına rağmen eleştirilemez, dokunulamaz değil.

Kentimizin, bu kentte yaşayan hepimizin önümüzdeki 5 yılı daha iyi, daha verimli değerlendirmesi gerekiyor. Sürüncemede kalan, bu şehre yakışmayan bazı konuları, bu kentin dinamiklerinin bir araya gelerek tartışması, konuşması, ne yapılacağına karar vermesi gerekiyor.

Ben bugün İzmit için önemli gördüğüm iki konuyu tartışmaya açmak istiyorum.

…………..

Tartışılmasını istediğim birinci konu: İzmit İstiklal Caddesi üzerinde bulunan ve yıkımı tamamlanan eski Vergi Dairesi binasının yerine ne yapılacağı konusudur.

Bizim beceriksiz, iş bilmez Büyükşehir belediyemiz, nihayet bu binanın yıkımını tamamladı. Ama şehrin göbeğindeki bu çok değerli alan boş duruyor. Büyükşehir arazinin çevresini kapatmış, çevreyi kapatan panoların üzerine Büyükşehir başkanının tamamen yapmacık gülümsemesi ile çektirdiği dev fotoğrafları yapıştırmış. İstiklal Caddesi’nin manzarasını bozuyor. O fotoğrafların önünden bile geçmek istemiyor.

Şimdi bu değerli arazi ne olacak. Beceriksiz Büyükşehir Belediyesi’ne kalırsa, 5 yıl daha öyle boş durur, Sayın başkanın zoraki sırıtmış yüz haliyle çekilen fotoğrafları orada asılı kalır.

Büyükşehir Belediyesi buraya katlı otopark sözü vermişti. Ama ne zaman yapacak, nasıl yapacak, ne zaman bitecek belli değil. İzmit sevdalısı pek çok kişi, şehrin göbeğindeki bu alanın, hemen yanındaki tarihi Papaz Okulu ile bütünleştirilmesini, Acısu Parkı’nı da içine alacak büyük bir yeşil alan, kültür parkı yapılmasını istiyor. Pekçok İzmitli, eski ve tarihi Papaz Okulu binasının büyük bir kütüphane veya kültür merkezi-müze yapılmasını, çevresinin park olmasını öneriyor.

Bu konunun tartışılması lazım. Siyasi parti temsilcilerinin, uzmanların, sivil toplum örgütü temsilcilerinin oturup tartışması lazım. İstiklal Caddesi ortasında, şehrin merkezinde çok değerli bir arazi elimizde buluyor. Ne yapacağımızı tartışalım, en iyi projeyi birlikte bulalım ve burayı değerlendirelim. Aksi halde bu arazi, Tahir Büyükakın’ın o sırıtık fotoğrafları ile çevrili boş bir alan, çöplük gibi kalacak, yazık olacak.

………………..

Şehrin tartışması, karar vermesi gereken ikinci bir konu var.

İzmit Anıtpark mevkiinde bulunan, halen KOÜ’nün kullandığı eski Unibel binası.

Bu bina, Sefa Sirmen döneminde yapıldı. Çok sağlam, kaliteli ve güzel bir bina. Ama dış cephe kaplaması dökülüyor. Çok çirkin görünüyor.

Anıtpark mevkiindeki bu binanın da en azından dış cephesini yenilemek, İzmit’e yakışır bir görünüme kavuşturmak gerekiyor.

Önümüzdeki 5 yıllık dönemde İzmit Belediyesi, artık Büyükşehir Belediyesi karşısında ezik değildir. İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in bu yeni dönemde hem kendi partisi, hem kendi belediye meclisi, hem de Büyükşehir Belediyesi ile daha olumlu, daha yapıcı ilişki kurmasını bekliyorum.

İzmit Belediyesi, hem İstiklal Caddesi üzerindeki eski Vergi Dairesi binası alanının geleceği, hem şimdilerde pespaye bir görüntü veren eski Unibel binasının değişimi konusunda mantıklı projeler hazırlamalı, bunları Büyükşehir’e götürmeli ve çözümü için yapıcı çaba içine girmelidir.

İzmit için tartışmamız gereken, çözüm bulmamız gereken pek çok konu var.

Bunların hepsini cesaretle önümüze koymak, hep birlikte tartışıp, çözümler aramak zorundayız.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmet Çiğit - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Son Kale Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Son Kale hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Son Kale editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Son Kale değil haberi geçen ajanstır.

20

İzmitli41 - Piyastos HIYARTOS,

1-Sen ikidebir ben böyleyim söyleyim dediğin için benim gözümde kocaman bir HİÇ sin

2-Seviyen yazdığın yorumlardan belli. Bu yüzden yine bir HİÇ sin

3-Osmwt Dedeciğim seni görüp koşarak röportaj yapacak biri olsan onun ayakçılığını yapmazsın, bekçi köpeği gibi onu savunmasız bu yüzden yine bir HİÇ sin

Sen bence hiç ilişki yaşamayan ergenlerin birbirine hava atmak için yaptıkları saçma sapan muhabbeti yapan bir ERGEN sin..

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 18 Nisan 20:54
21

Piyastos - @İzmitli41 20 nolu yoruma cevabı: Keşke ergen olsam :) madem senin için bir hiçim bundan sonra hiçbir yorumuma ilişme :) sana ben kemik atmayacağım ama sen ortaya söylediğim bir lafı üstüne alınıp atlarsan bilemem. Dingil muhabbeti de öyle başladı, ben ortaya söylemisken sen nedense , gercekten nedense , üstüne alınıp köpürerek cevap yazmıştın... dingilligin o sekilde ortaya çıkmıştı. Yani sen kendi kendine yapıştırdın o etiketi. Hadi neyse ben madem hiçim bana cevap yazma. Bu arada evet yüksek lisansı var ve yine evet İsmet bey bilse kim olduğumu röportaj yapmak için koşar. Senin anlamadığın ne biliyor musun, ben dedeyi savunmuyorum , haklı bir konuda yazmışsa evet doğru diyorum. Yanlış dediğim mesajlar da var ama sen görmüyorsun... bizde kişiyi yikama yağlama yok , fikirlere katılma ya da karşı çıkma var.Biat kültürü size ait. Hadi kal sağlıcakla.

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 18 Nisan 21:29
19

Aslan Er - Kocaeli’nin acil iki sorunu var. Bir trafik iki çöp fabrikası. Eski perşembe pazarını mahvettiler inşallah yıkılan vergi dairesinin yeri park olur. Deprem toplanma alanı olur. Birde lu seka parkın içindeki yol ikişer şerit olursa alternatif olur. Ayrıca Arnavut kaldırım taşları araçlara zarar veriyor. Tahir efendi egosundan inat edip asfalt yapmıyor.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 18 Nisan 20:40
18

Laikus Geikus - İsmet' dede, şu Uğur Dündar ve Metin Akpınar arasındaki mevzu hakkında düşüncelerini merak ediyoruz ;))) 4. Kızın babası kim ???

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 18 Nisan 19:56
22

Piyastos - @Laikus Geikus 18 nolu yoruma cevabı: Gerçekten İzmit'i çok ilgilendiren bir konu... neyse rumuzundan belli kim olduğun:)

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 18 Nisan 21:30
12

Orhan Selim - "Ne yapacağımızı tartışalım, en iyi projeyi birlikte bulalım ve burayı değerlendirelim." diye güzel demişsiniz. Olması gereken de budur ; kentin paydaşlarının ortak akılla karar vermesi

ama Tahir Beyin yönetim anlayışı, mensubu olduğu partinin diğer yetkilileri gibi bu doğrultuda değil. Ben yaptım, oldu anlayışı hakim. Biraz en iyisini ben bilirim, biraz ortaya çıkacak ranttan eş dost nasıl faydalanır kaygısı ...

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 18 Nisan 16:24
07

İsmet Dede Okuru - Sevgili İsmet Dede büyükşehir beceriksiz miş hiç bir şey yapmamış peki İzmit belediyesi ne yaptı? Sadece bir örnek?

Yedili maşa trolleride cevap yazabilir

Yanıtla . 4Beğen . 10Beğenme 18 Nisan 09:13
05

Hodri Meydan 89 - İsmet dede herkesin yorumuna salça olan piyastosu hıyartosu kim besliyor bilgin varmı yoksa senin beleşe içtiğin rakının artan kısmını bu hıyartosmu içiyor masadan kalan artık mezeler karşılığındamı seni savunuyor yine aklımda deli sorular var ya

Yanıtla . 1Beğen . 7Beğenme 18 Nisan 07:59
15

Piyastos - @Hodri Meydan 89 05 nolu yoruma cevabı: Sen benim artıklarimla bile karnını doyuracak vaziyettesin bunu bilmen yeterli... umarım gerçekte de tanışırız bir şekilde o zaman "haaaaaa" dersin...

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 18 Nisan 18:18
14

Piyastos - @Hodri Meydan 89 05 nolu yoruma cevabı: Senin "deden" de bilmiyor kim olduğumu, bilse zaten ya koşarak benimle röportaj yapmaya gelir ya da aaa bu adam o muymuş diye koşarak uzaklaşır... öyle biriyim zaten. Birinin beslemesin de ihtiyacım yok herkesi kendin gibi sanma...

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 18 Nisan 18:16
11

İzmitli41 - @Hodri Meydan 89 05 nolu yoruma cevabı: Yedili maşa ve onun avanesi tarafından İsmet Dedeye beleş ısmarlanan rakı balık masasından kalan artık kemikleri İsmet dede HIYARTOS a attığı için bu zavallı aç kalırım korkusu ile sahibini savunan bekçi köpeği gibi bize saldırıyor. Olay bundan ibarettir dostum;))))

Yanıtla . 1Beğen . 6Beğenme 18 Nisan 09:59
04

Cedit Li - Tahir başkan yanlış yapıyor seni danışman olarak atayıp şehrin projelerinde söz hakkın olması lazim Tahir başkan fobisi den kurtulman lazım sana zarar veriyor

Kocaeli sadece izmitle sınırlı değil yapılan iyi şeyleri de gör İzmit belediyesi çöp toplamaktan aciz kenar mahaller pislikten geçilmiyor ama sen bunların farkında bile değilsin

Yanıtla . 5Beğen . 8Beğenme 18 Nisan 06:26
03

İzmitli - Bir şişe biraya tav olup yazı yazan İsmet dede yine yerel medyayı ıspanaklı bonfileci olarak tanımlamış şaka gibi ya. Her yoruma atlayan HIYARTOS diğer adıyla piyastos haydi sarhoş İsmet dedeni savun

Yanıtla . 3Beğen . 8Beğenme 18 Nisan 01:38
17

Piyastos - @İzmitli 03 nolu yoruma cevabı: Ben küfür etmiyorum , herkese anladığı ve hakkettiği dille yazıyorum bunu daha önce de belirtmiştim taşkafalı. Bak dingili beğenmiyorsan bu da iyi tanımlıyor seni...

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 18 Nisan 18:21
10

İzmitli41 - @İzmitli 03 nolu yoruma cevabı: HIYARTOS sen önce bana cevap yaz ...senin ilk yorumuna yazdım. Bir cevap ver ahlaksız herif ..

Asıl cevabı olmayan sensin . Kanalizasyon çukuru

Yanıtla . 0Beğen . 3Beğenme 18 Nisan 09:56
09

Piyastos - @İzmitli 03 nolu yoruma cevabı: İşte görüldüğü üzere adam gibi verecek bir cevabın yok... kısıtlısın o yüzden normal...

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 18 Nisan 09:45
02

Hastasıyız Dede - dede ilk defa seninle aynı fikirdeyim papaz okulunun bahçesinde mekanik otopark yapılmasına bende karşıyım zaten tarihi mekan sit alanıdır orada otopark ihtiyacı yok çünkü çevresi işhanları ve dükkanlar ticari merkez bu arada yeniden seçilince tahir reise kinin ikiye katlanmış ama bu sana yaramaz sağlığına dikkat et kabullen artık tahir reis seviliyor bak adam partinin türkiye ortalamasının üzerinde oy aldı

Yanıtla . 2Beğen . 4Beğenme 18 Nisan 00:37
01

Piyastos - Gerek yok İsmet bey birseyler konuşup tartışmaya, okuyucularının bircogu maalesef sadece senin yediğine içtiğine para vermemen dışında hiçbir konuyla ilgilenmiyor. Vizyonlari yok çünkü sadece kıskançlıktan kuduruyorlar... evvelki gün gazetenizde izmitli genc bir öğrencinin müthiş başarısı vardı. Dingil diye tabir ettigim bu okuyuculardan bir tanesi bile o habere yorum yazdı mi ? Yok çünkü sanatla kültürle bilimle işleri olmaz. Tek bildikleri "yedili masa , beleş yedin ictin" ... hayatlarında hicbir hobisi olmayan, gezip görmemiş , gördüyse de birsey öğrenmeden, kendine birsey katmadan gün geçirmiş , tek bildiği kıskandığı erisemedigi ciğere mundar demek olan insanlar... neyi oturup konuşacaksın İsmet bey, bosver he de geçsin...

Yanıtla . 9Beğen . 3Beğenme 18 Nisan 00:28
16

Piyastos - @Piyastos 01 nolu yoruma cevabı: Yorumun çok sayıda imla hatası içeriyor, cevap vermeye tenezzül edemeyeceğim...

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 18 Nisan 18:19
08

Mehmet - @Piyastos 01 nolu yoruma cevabı: İki gün önce küfürlü yorum yazan hıyara bak sen, kültür, sanat vizyon kelimeleti.... Görende İtalyan rönesans sanatçısı sanacak....senin vizyonun dingilden ibaret onuda sana sapladı birisi ama neyin olmadığı için anlayamadın. Normal birisi insan içine çıkamaz o kelimeden sonra .

Terbiyesiz herif sen önce kendi ağzını düzelt, cahilin önde gideni.

İyi cümleyi bir araya getirip yorum yazmaktan acizsin

Yanıtla . 0Beğen . 5Beğenme 18 Nisan 09:17
06

İzmitli41 - @Piyastos 01 nolu yoruma cevabı: Yukarıdaki yorumu yazan ahlâk yoksunu iki gün önce bir yoruma,yazan yorumcunun annesine küfürlü bir cevap yazmıştı. Bu ahlak yoksunu bugün gelmiş burada ahlak satıyor. Ağzından dingil kelimesi eksik olmuyor ( çocukluğuna inip dingille ilgili ne gibi bir anısı var araştırmak gerekir)

Sözde güya yüksek lisans yaptığını iddia eden bu Piyastos HIYARTOS ağzından küfürsüz bir yorum çıkmıyor. Şimdi gelmiş yukarıda akıl satıyor başkasına ok atıyor. Sen önce o kanalizasyon ağzını ve beynini düzelt sonra başkalarına akıl satarsın ... Ahlâk yoksunlari ahlak bekçiliğine soyunursa vay bu dünyanın hâline....

Yanıtla . 0Beğen . 5Beğenme 18 Nisan 09:11