Hiç kimse yaşattığını yaşamadan gitmiyor

Hayat ne enteresan değil mi, hiç kimse yaşattıklarını yaşamadan gidemiyor bu dünyadan.

Geçtiğimiz hafta cumartesi günü İzmit Belediyesi’nde dönemin ilk meclis toplantısı yapıldı.

Tahmin ettiğim gibi inanılmaz kalabalık bir meclisti ve hemen herkes oradaydı.

Geçtiğimiz dönem 1 yılı aşkın bir süre meclis toplantılarını yönetmeyen Fatma Kaplan Hürriyet, cumartesi günü kırmızı ceketini giyerek meclis başkanlığı görevini yerine getirdi.

Salona alkışlarla girdi, tüm meclis üyelerinin tek tek ellerini sıkarak hayırlı olsun dedi.

Her meclis üyesinin önünde kırmızı beyaz bir çift kadın el emeği ile yapılmış gül ve yine aynı şekilde kadın el emeği ile yapılmış kahve fincanları vardı. Hayırlı olsun hediyesiydi bunlar.

Ak Parti Grup Başkan Vekili Aykut Bozkurt grubu adına söz aldı ve o kadar naif ve o kadar güzel bir konuşma yaptı ki bütün salon neredeyse ayakta alkışladı.

“Biz size muhalefet yapmayacağız” dedi Aykut Bozkurt. “İzmit için birlikte neler yapabiliriz, bu konuda size nasıl destek olabiliriz ona bakacağız” dedi.

Aslında tam da kentlilik bilincini taşıyan, siyaseti bir kenara bırakıp şehri için çaba harcayan yönetici tavrıydı Bozkurt’un ki.

Fatma Kaplan Hürriyet dâhil olmak üzere bütün salon şaşırdı bu tavra.

Hatta Hürriyet özellikle “Çok teşekkür ediyorum” dedi ve “Kurban olurum ben böyle meclise” diye gülerek ve coşkuyla salona seslendi.

Konuşmalar ve alınan kararlar meclisi izlemeye gelen misafirler tarafından defalarca alkışlandı ve hatta bir ara bazı Cumhur ittifakı meclis üyeleri bu alkışlamaların doğru olmadığını dile getirdi..

Hürriyet de meclisi izlemeye gelen misafirlerden daha hassas olmalarını rica etti.

Komisyonlar ve komisyonlarda görev alacak kişilerin seçimine geçildi.

Aslında dönemin nasıl bir fotoğraf vereceği o an itibariyle belli oldu.

Komisyonlara Cumhuriyet Halk Partisi meclis üyeleri isimler önerirken Ak Parti ve MHP’li üyeler boş oy kullandılar.

Çünkü kimi yazarlarsa yazsınlar seçilemeyeceklerini biliyorlardı.

Aynı geçen dönem Cumhuriyet Halk Partisi ve İyi Partili meclis üyelerinin seçilemediği gibi.

İzmit Belediye Meclisinin alınan ilk kararlarından bir tanesi, geçtiğimiz dönem boyunca Cumhur İttifakı üyelerinin onay vermediği “Kreş Müdürlüğü” kurulması kararı oldu.

Gerekçeler okundu, Fatma Kaplan Hürriyet salona, “Kreş Müdürlüğü açılmasını kabul edenler, etmeyenler” diye sordu, eller kalktı, eller indi.

Oy çokluğu ile Kreş Müdürlüğü kurulması kararı alındı.

5 yıl boyunca İzmit Belediyesi meclis salonunda Fatma Kaplan Hürriyet hemen hiçbir kararı bu kadar rahat almadı, alamadı.

İtirazlar, mazeretsiz, sebepsiz ya da sudan sebeplerden muhalefetler yapıldı sürekli .

Meclis çoğunluğu ele geçince durum bir anda değişti.

Ak Parti sıralarında geçtiğimiz yıldan kalan birkaç meclis üyesi önümüzdeki 5 yıl boyunca karşılarına neler çıkacağını, kendi uyguladıkları tecrübelerden bildikleri için, sessiz kalmayı tercih edeceklerini düşünmüştüm ama yanılmışım.

Meclis son derece huzurlu ve karşılıklı anlayışla ilerlerken geçtiğimiz dönem İzmit Belediyesi meclisinde 5 yıl Ak Parti Grup Başkan Vekili Muharrem Tutuş ile yan yana oturan Hayrettin Ünlü bu yıl yine en ön sıradaki yerini almıştı.

Hemen yanında oturan Ak Parti Grup Başkan Vekili Aykut Bozkurt’un açıklamalarından tatmin olmamış olsa gerek ki söz aldı ve meclis kürsüsünden daha önceden yazılmış bir metni eline alarak okumaya başladı.

Metnin neredeyse tamamı Fatma Kaplan Hürriyet’i eleştiren, karalayan, yok sayan satırlar içeriyordu.

Ak Parti Grup Başkan Vekilinin konuşmasından sonra böyle bir şeyin ortaya çıkması enteresan oldu.

Bu Aykut Bozkurt ile Hayrettin Ünlü’nün bakış açısı farkı mıydı yoksa siyasi bir tarz mıydı onu zaman içerisinde daha net bir şekilde göreceğiz.

Ancak İzmit Belediye Meclisine yeni seçilen Cumhur İttifakı Meclis üyeleri de geçtiğimiz 5 yıl içerisinde İzmit Belediyesinin Hayrettin Ünlü ve aynı düşünce yapısındaki kişilerden neler çektiğini net olarak gördü.

15 yıl boyunca Kocaeli’yi 13-0 gibi skorlarla yöneten Ak Parti yöneticileri o dönemlerde bu düzenin hep böyle gideceğini düşünerek Tügva ve Ensar gibi Ak Partinin arka bahçesi olarak hizmet veren vakıflar ile 25 yıllık sözleşmeler yapılmış ve İzmit Belediyesi’ne ait binalar bu vakıflara tahsis edilmişti.

Fatma Kaplan Hürriyet döneminde bila bedel tahsis edilmiş bu mülklerden deprem zamanı birkaç aileyi ağırlamak adına destek istenmişti fakat “Hayır” cevabı alındı.

Yani hem belediyenin mülkünü kullanacaksınız hem de geçici birkaç gün ya da haftalığına istenen birkaç odalık konaklama için izin vermeyeceksiniz, doğru değildi.

Hürriyet, Ensar ve Tügva’nın 25 yıllık protokollerinin iptalini istedi oylattı kabul edildi.

Kendi ağzıyla buradaki öğrencileri mağdur etmeyeceklerini, 1 yıl boyunca destek olacaklarını dile getirdi.

Tabi meclis sonrası bu konu ile ilgili kamuoyuna demeçler veren Ak Partili eski siyasilerin açıklamalarını okuduk ancak onlarla ilgili başlı başına bir yazı yazacağım için bugün işin o kısmına girmeyeceğim.

Neticede ilk meclis Cumhuriyet Halk Partisi için son derece keyifli ve verimli geçti.

Meclisin sonuna doğru Hürriyet geçtiğimiz 5 yıl içerisinde kendisine, ailesine ve belediye çalışanlarına atılan iftiralar ve açılan davalarla ilgili sonuçları dosyaları ile birlikte meclise ve meclisi izleyenlere sundu.

Bir önceki dönemin Cumhur ittifakı meclis üyelerinin iddiaları ile açılan davaların İzmit Belediyesi ve çalışanları namına sonuçlandığını, suçlamaların sadece iftiralardan ibaret olduğunu, çamur at izi kalsın politikalarının eninde sonunda ortaya çıktığını resmi belgeleri ile sundu.

Cumhur ittifakı kanadından tek kelime ses çıkmadı ki bu da çok şey ifade ediyordu.

Bizi enteresan bir 5 yılın beklediği artık kesin…

Ancak Cumartesi günü İzmit Belediye Meclisinde yaşananlarla bir kere daha gördük ki hiç kimse karşısındakine yaşattığını yaşamadan bu dünyadan çekip gitmiyor.

Hepinize şahane bir hafta diliyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Taylan Kubilay - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Son Kale Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Son Kale hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Son Kale editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Son Kale değil haberi geçen ajanstır.