Ego zehirlidir

Belediye Başkanlığı makamları halka hizmet makamlarıdır.

En kültürlüsünden, en düşük eğitimlisine kadar başkanları o koltuklara oturtan vatandaşlardır.

Kimisi son derece adabıyla ve prosedür olarak uygulanması gerekene göre hareket ederek belediye başkanına yaklaşır.

Kimisi de tam bir halk ya da sokak ağzıyla isteğini talebini dile getirir.

Kimisi bunu samimiyetten yapar, kimisi ise kendi ailesine de böyle davrandığı için belediye başkanının görevi hemen herkesi aynı potada eritmeyi, dengeyi kurmayı, halkı, vatandaşı kendi oturduğu koltuk ya da makamla kıyaslamadan hareket edebilmek; böylelikle gönül kazanabilmektir.

2019 yerel seçimlerinde Ak Parti adayı Sibel Gönül ile CHP adayı Fatma Kaplan Hürriyet arasındaki fark da buydu.

2024 yerel seçimlerinde Ak Parti adayı Muharrem Tutuş ile yine CHP adayı Hürriyet arasındaki fark da.

2019 yılında Ak Parti İzmit Belediye Başkan Adayı Sibel Gönül’ün bırakın kent halkını, kendi partilileri arasına bile mesafe koyma çabası, Hürriyet’in ise milletvekilliği döneminden bu yana sokaktaki, mahalle arasındaki hemen herkesle sıcak, samimi diyalogları o dönemin seçim sonuçlarının ne olacağını çok önceden belli etmişti.

2024 seçimlerinde ise Muharrem Tutuş’un Ak Parti İzmit Belediyesi Meclis Başkan Vekilliği dönemindeki tutumu, İzmit Belediyesi Müdürlerine toplantı esnasında “Siz benim muhatabım değilsiniz” söylemleri ile yaklaşımları…

Sonrasında ise neredeyse yalnızca kendi yakın arkadaş çevresine gösterdiği samimi tavırlar, bugünün sonuçlarını belirledi.

Yani egonun belediye başkanları için de başkan adayları için de zehirli bir şey olduğunu tecrübe ile test etti.

Hürriyet ise yine her zaman olduğu gibi sokaktaydı, tanınıyordu, samimi bulunuyordu.

Ayrım yapmadan camiye de Kuran kurslarına da, işçi servislerine de, pazarlara da, hemşeri derneklerine de 5 yıl boyunca gittiği gibi gidiyordu.

2024 seçimleri bitti Fatma Kaplan Hürriyet Ak Partiye karşı seçimi yine kazandı.

Seçim bitti ve Fatma Kaplan Hürriyet yine ve hala yukarıda saydığım yerlere gitmeye devam ediyor.

Samimiyetinin dereyi geçene kadar olmadığını her fırsatta ispat ediyor.

Şimdi gelelim İzmit Belediyesi ile bir türlü elektriği tutmayan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ilişkilerine…

Daha doğru bir söylemle İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ile Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın'ın ilişkilerine...

Önce Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nden başlayalım.

Bizim şehrimiz için Büyükşehir Belediyesi demek 12 ilçeyi bünyesinde barındıran Büyük bir belediye demek.

Büyüklük gerçekten önemli bir şey, büyük olmak öyle isminizin başında büyük yazmakla olmuyor.

Büyük olmak olgun olmayı, yaşananlar her ne ise olgun yaklaşmayı, idare edebilmeyi, yönlendirebilmeyi, ekibe dahil edebilmeyi veya o 12 paydaşın tümüne bütünün bir parçası gibi davranmayı gerektiriyor.

Peki geçtiğimiz 5 yıllık süreç içerisinde bu böyle mi oldu? Tabii ki hayır.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı, Fatma Kaplan Hürriyet’i suçladı.

İzmit Belediye Başkanı, Tahir Büyükakın’ı suçladı.

Tahir Büyükakın “Ben Büyükşehir Belediye Başkanıyım, benim dediklerimi yapacaksın” dedi.

Fatma Kaplan Hürriyet “Sizden ne istediysek kavga ederek elde etmek zorunda kaldık” dedi.

Büyükakın “Kavgadan ve kargaşadan besleniyorsunuz” dedi.

Hürriyet “Kavga ediyorsam kent halkının diğer belediyelerle eşit hizmet alması için ediyorum” dedi.

Birisi benim dediklerimi yapmıyor, bana gelmiyorsanız kusura bakmayın diye diretti.

Bir diğeri bana karda tuz bile vermeyen Büyükşehrin ayağına neden gideyim diye inat etti.

Fakat gelin görün ki bu anlamsız gibi görünen sürtüşmede kaybeden hep İzmit insanı oldu…

İki belediye başkanının didişmesi, İzmit insanını siyaset malzemesi haline dönüştürdü ve bir nevi Fatma Kaplan Hürriyet’i seçen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden hizmet alamaz durumuna dönüştü.

Hatta son yerel seçimlerde Muharrem Tutuş da, Tahir Büyükakın da bunu Ak Parti adayını seçerseniz Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile uyumlu bir çalışma olur, kent daha iyi hizmet alıra kadar getirdiler durumu.

Demek halk bu söylemleri ve hareketleri samimi bulmadı ki İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’e kente 5 yıl daha hizmet etmesi için fırsat verdi.

Şimdi “İyi ama Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın da seçimi farkla kazandı” diyebilirsiniz.

Üstelik bu söylemini ile son derece de haklı olursunuz ama o ayıp da Cumhuriyet Halk Partisi’nin Genel Merkez düzeyindeki bir ayıbıdır.

O dönemde de yazmıştım şimdi yineliyorum ki CHP KBB için Atasoy Bilgin’i açıkladığında bir kutu çikolata yaptırıp seçim yapılmadan Tahir Büyükakın’a hayırlı olsuna gitmeliler diye yazmıştım.

Seçmen Tahir Büyükakın’ın karşısında kendisine rakip olabilecek bir aday göremeyince siyasetine de çok bakmadan İzmit’te Fatma Kaplan Hürriyet’e, Büyükşehir’de Tahir Büyükakın’a oy verdi.

Seçim sonrası ilk kez yapılan Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisini misafir olarak başından sonuna kadar salonda izledim.

Hürriyet kalabalık bir ekiple salona girdi.

Büyükakın meclisi çoğu zaman olduğu gibi donuk bir ifade ile yönetti.

Bu neden böyle oldu tarzında soru yönelten muhalefet meclis üyelerinin bazılarına, Büyükakın “Ben öyle uygun gördüğüm için” diyerek yanıt verdi.

Sanıyorum bu tavır da yıllarca 13-0 skoru ile başarı çıtası rekorları kırılırken, geçen dönem 12-1, bu dönem ise 10-3 olan seçim skorlarının sıkıntısından kaynaklıydı.

Bütün bu yaşananlara rağmen perşembe günü Cumhuriyet Halk Partisi 3 belediye başkanı ile birlikte Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’a hayırlı olsun ziyaretine gitti.

Birlikte kent için neler yapabileceklerini istişare etmek için, karşılığı olur ya da olmaz KBB’ye bağlı bütün belediyelerle eşit hizmet alma isteklerini yinelemek için gittiler.

Bundan sonraki gelişmeler ne yönde olacak, bu ziyaret bir şeylerin düzelmesine sebep olacak mı…

Tahir Büyükakın da Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı olarak, bu belediyelerimize iadeyi ziyaret yapacak mı hep birlikte yaşayıp göreceğiz.

Tabii ki bu kentin insanı olarak diğer belediyelerin KBB’den aldığı desteği İzmit insanının da ayrımcılık yapılmadan aynı oranda almasını bekleyeceğiz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Taylan Kubilay - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Son Kale Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Son Kale hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Son Kale editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Son Kale değil haberi geçen ajanstır.