Milli İrade Meydanı projesi KBB’nin yüz karasıdır

Tuhaf bir dönemden geçiyoruz.

İktidar yanlısı ya da mensubu değilseniz, sözleriniz, yaptıklarınız, yazdıklarınız 3’le, 5’le çarpılıp kamuoyuna yansıtılıyor.

Ancak şayet iktidar yanlısı ya da mensubu iseniz ne yaparsanız yapın iş yaptığınızla kalıyor.

Basının, kamunun, hatta yanlışı bizzat yapanların bile umurunda olmuyor.

Dönüp dolaşıp hep aynı şeyi yazıyormuşuz gibi düşünebilirsiniz ama İzmit’in göbeğinde yaklaşık 2 – 2,5 yıldır yapılmaya çalışılan Milli İrade Meydanı parkında neler olduğuna dair ne bir kişi soru soruyor, ne de sorulan sorulardan mustarip bir kişi çıkıp cevap veriyor.

Müteahhit neden bıraktı? Bıraktı mı yoksa bıraktırıldı mı? 

Bu proje niye sürekli erteleniyor?

Milli İrade Meydanındaki Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin bu iradesizliğinin bir sebebi var mı?

Neden bu projeyi tamamlamak için alanda çalışan bir Allah’ın kulu yok?

Müteahhide iş bıraktırıp işi kendileri yapacağını söyleyen KBB neden alanda bir çalışma yapmıyor?

Sözüm ona iş yeri olarak açılacak mekânların camları takıldı, takılan camlar meydanı farklı amaçlar doğrultusunda kullanan kişilerce kırıldı.

Bunca yatırımı o alana yapıp o alana bir tane bile güvenlik görevlisi koymayı kimse düşünemedi mi?

Meydanda alışveriş merkezi gibi dükkânlar yapıldığına göre acaba bu dükkânlarla ilgili ne olacağı, ne açılacağı, ne kadar kira ödeyeceği, ne kadar süre ile sözleşme imzalanacağına dair herhangi bir ihale yapıldı mı?

Yapıldıysa bunlar hangi sektörden ve hangi firmalar acaba?

Yapılmadıysa ki bununla ilgili basında ne bir ilan, ne de tek satır bir yazıya denk gelmedik.

Ne zaman yapılması düşünülüyor?

Israrla bu dükkânlarla ilgili hala ihale yapılmadıysa bu meydanın açılışı için daha beklenecek mi?

Daha da tuhafı ne biliyor musunuz? 

İzmit Belediyesi Fethiye Caddesi projesinde birkaç hafta gecikti diye üzerinde tepinen basın Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin Milli İrade Meydanı Parkı projesi için ağzını bile açmıyor.

Birkaç gazete ve birkaç köşe yazarı üstünkörü bir şeyler karalıyor fakat Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin hiçbir yöneticisi de bunları yazanları ve merak edenleri kaale alıp iki satır cevap vermiyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin Milli İrade Meydanı projesi bana göre başlangıcı itibariyle yanlış ve hatalı bir proje.

Daha doğrusu kentin bu kadar merkezinde böylesi bir alan için uygulanabilecek çok basit bir proje.

Fakat buna rağmen 2 küsur seneden bu yana bu kadar basit bir projenin tamamlanamamış olmasının ne ekonomik koşullardan, ne müteahhit ne de bunlara benzer başka bir sebepten olduğunu sanmıyorum.

Burasının tamamlanmamasının altında halktan saklanan başka bir sebep yatıyor herhalde.

Ben dâhil kentteki herkesi böyle düşünmeye sevk eden Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yönetici ve yetkililerinin bu proje ile ilgili olumsuzlukları sürekli halının altına süpürüp, tamamen sessiz kalmayı tercih etmeleridir.

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in Milli İrade Meydanının yol kenarında İzmit Belediyesine ait bir alana daha önceden çalıştıkları teleferik projesinin başlangıç ayağını koymayı planladığını KBB Başkanı Tahir Büyükakın’a söylemesinden kısa bir süre sonra Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bu meydan projesini ortaya çıkarttı.

Hatta KBB Meclis toplantısında Tahir Büyükakın Hürriyet’e “Biz oraya park yapacağız, siz teleferik yapacaksanız istasyonunuzu Anıtpark’a koyun” demişti.

Hürriyet’in bu güzergâh değişikliğinin ciddi maliyet artışına sebep olacağını söylemesine rağmen parkın içerisine böyle bir yapı için izin veremeyeceklerini söylemişler ve KBB mimarları alan için acilen böyle bir proje çalışmışlardı.

Hatta proje meydana çıktığında halk altına neden otopark yapılmadığına dair tepki vermiş, KBB Başkanı da alanın altından dereler aktığı bahanesini ortaya atmıştı.

Oysa İstanbul’da bırakın dereyi koskoca denizin içerisine hiç sıkıntısız yaptılar Marmaray’ı.

Biz dereyi bahane gösterip otopark yapmayı reddederken iktidar belediyesi İstanbul’da denizin altından yol yapıp vatandaşın hizmetine sunuyor.

Yani aşağıdan dere geçmesi bir bahane olarak gösterilmesi vatandaşın aklıyla dalga geçmek gibi tabi konumuz Milli İrade Meydanının altına neden otopark yapılmadığı ile ilgili değil.

Konumuz Milli İrade Meydanının neden bir türlü bitirilemediği ya da bitirilmek istenmediği ile ilgili.

Kamuoyunun Milli İrade Meydanında yapılan projenin neden bu kadar uzun sürdüğünü, neden bir türlü tamamlanamadığını, işin müteahhitten alınıp müteahhide neden işe KBB’nin devam edeceğinin söylendiğini ve bunlar gibi daha bir dolu iddianın cevaplarını duymaya ve bilmeye hakkı var.

Bu işler vatandaşın cebinden çıkan vergiler ile yapılıyorsa, aynı vergilerle o yöneticilerin maaşları da ödeniyorsa, yine aynı vatandaşların kendi paraları ile yaptırdıkları bu alanla ilgili yaşanan bu tuhaflıkların sebebini de bilmeye hakkı var.

KBB yönetici ve yetkilileri artık bu alan ile ilgili lütfen susmayın ve merak edilenleri cevaplayın.

Çünkü bu iş uzadıkça kokusu ve dedikodusu bütün kenti saracak.

Sonrasında da iş iyiden iyiye şahıslara kadar dayanacak.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Taylan Kubilay - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Son Kale Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Son Kale hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Son Kale editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Son Kale değil haberi geçen ajanstır.