Kartepe’deki ÇED olumlu raporu iptalinin iç yüzü

Bugün bana fazlasıyla enteresan gelen bir konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Konu Kartepe’de Yıldızlar Demir Çelik tarafından inşa edilmek istenen çelikhane ve haddehane projesi.

Bildiğiniz üzere bu konu gündeme geldiği gün itibariyle bölgede yaşayan insanlar tarafından ciddi manada bir tepkiyle karşılanmış, bölgenin Dilovası’na dönmemesi için küçük mitingler düzenleyerek seslerini duyurmaya çalışmışlardı.

Bu projeyi hayata geçirmeye çalışan Yıldızlar Demir Çelik şirketinin bölgemizde Yıldız Entegre. Kısa adı İgsaş olan İstanbul Gübre Sanayi A.Ş.’nin ve Yıldızlar Yatırım Holdingin de sahibi.

Bunu şunun için söyledim ki Kartepe’ye çelikhane ve haddehane kurmayı planlayan şirket, ekonomik olarak son derece güçlü bir şirket olmasının yanında aynı zamanda iktidara yakınlığı ile de anılan bir şirket.

Yıldızlar Demir Çelik şirketi Kartepe bölgesinde çelikhane ve haddehane projesini açıkladığında bölge halkı hararetle itiraz edip kararı durdurmaya çalışırken; Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman da dahil olmak üzere Ak Partili hiçbir siyasi proje ile ilgili olumsuz tek bir kelime sarf etmedi.

Hatta Kocaman bir ara bu projenin bölgeye faydalarından bile söz etti.

Tabii bu fayda bölgeye mi, belediyeye mi yoksa başka şeye mi orasını biz bilmiyoruz.

Fakat bir belediye başkanı bölgesindeki halkın itiraz ettiği bir projeyi destekliyorsa bunun altında mutlaka siyasi ya da ekonomik bir kollama durumu vardır.

Mesela böyle bir projeyi Ak Partiye değil de CHP’ye yakın bir sanayici yapmaya çalışsaydı halk da bu duruma tepki gösterseydi, Kartepe Belediye Başkanı Kocaman kesinlikle halkın yanında olur ve bölgemizde böyle bir kuruluş istemiyoruz derdi.

Çarklar işledi, Yıldızlar Demir Çelik şirketi çelikhane ve haddehane projeleri ÇED sürecine girdi.

Halkın isyanı, iktidar gazeteleri hariç basının baskısı ve kamuoyunun önünde Dilovası gibi bir gerçek olmasına rağmen Yıldızlar Demir Çelik şirketinin Kartepe’de kurmak istediği çelikhane ve haddehane projeleri için ÇED olumlu raporu çıktı.

Bu arada belirtmekte fayda var ÇED olumlu kararı, projenin çevre üzerindeki olumsuz etkilerinin, alınacak önlemler sonrasında kabul edilebilir düzeylerde olacağını ifade eder.

ÇED olumlu kararı sonrasında da gerekli izinler alınarak firma yatırıma başlayabilir.

Bir kere daha söylüyorum ki arkasına iktidarın gücünü almayan hiçbir firma böyle bir proje için ÇED olumlu raporunu alamaz ama Yıldızlar Demir Çelik aldı.

Bu raporun alınmasının ardından Cumhuriyet Halk Partisi, ÇED olumlu raporuna, Yıldızlar Demir Çelik şirketinin Kartepe’ye ağır sanayi getireceği iddiasıyla itiraz etti.

Ancak açık konuşmak gerekiyorsa kendileri de bu itirazın yalnızca taraf belli etmek için yaptıklarını, aslında hükümet destekli böyle bir sanayi kuruluşunun aldığı ÇED olumlu raporu sonrasında herhangi bir geri dönüşün olmayacağını biliyorlardı.

Bir nevi karara şerh koymak amacıyla böyle bir itiraza gittiler.

 

Kartepe Uzunbey Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi, Bahçealtı ve Çayırlar mevkiinde bulunan 240 bin 635 metrekare büyüklüğünde bir alanda Yıldız Demir Çelik, çelikhane ve haddehane fabrikası kuracaktı.

Projeye göre fabrikada yılda 4 milyon ton sıvı çelik üretimi yapılacak, fabrikanın sıcak haddeleme kapasitesinin ise yılda 3 milyon 500 ton olacaktı.

Ancak gelin görün ki Türkiye’de ekonomi ve enflasyon çok enteresan yerlere gitti.

Maliyetler hesaplananın çok üzerlerine çıkmaya, proje başlangıcında yapılan hesaplar tutmamaya başladı.

Yıldızlar Demir Çelik şirketi ÇED olumlu raporu almasına rağmen çelikhane ve haddehaneyi kurup kurmamakta tereddütler yaşamaya başladı.

İşte Cumhuriyet Halk Partisinin ÇED olumlu raporuna itirazı da tam bu noktada hızır gibi yetişti.

Cumhuriyet Halk Partisi tarafından açılıp 2. İdare Mahkemesinde görülen davada ÇED olumlu raporunun iptaline karar verildi.

Mahkeme heyeti aldığı kararda ÇED projesinde meteorolojik analizin projenin yapılacağı alan için değil, Kocaeli Meteoroloji Müdürlüğü İstasyonu verilerine göre yaptığına dikkat çekti.

Tesisin inşa edileceği temel alandaki rüzgâr karakteri, yönü ve niteliği gibi ölçümlerin yapılmadığı, meteorolojik anlamda yerinde gözlem ve analiz olmadığı belirtildi.

Halk sevindi, Cumhuriyet Halk Partisi çevreyi korumak adına çok önemli bir kararda yaptığı itiraz ile etkin rol aldığı için kendisi ile gurur duydu.

Yıldızlar Demir Çelik şirketi de madalyonun diğer yüzünü göstermeden ÇED olumlu raporu iptal edildiği için böyle bir yatırıma girememiş gibi bir fotoğraf verdi.

Ne oldu?

Kamuoyunda günden güne güven kaybeden adaletin böylelikle işlemiş olduğu imajı oluşturuldu.

Ne oldu?

Kamuoyuna 20 küsur yıldır iktidar olan bir partinin taraftarı olan bir sanayicinin projesinin muhalefet partisi CHP’nin itirazının haklı bulunuşu ile rafa kaldırılışı herkese, her kesime eşit davranıldığının imajı oluşturuldu.

Ne oldu?

Günlerce bölgelerine çelikhane ve haddehane yapılmaması için küçük mitingler yapan halkın isyanını gazetelerinde manşetlerine taşımayan iktidar menşeili basın ÇED olumlu raporunun iptali konusunu ana manşetlerinden kullanarak;

“Bakın bölge insanlarını düşünerek böylesi haberleri de yapıyoruz. Ayrımcılık yapmıyoruz” imajı vermeye çalıştı.

Aslında ne oldu?

Yıldız ailesi yatırım maliyetlerinin yapılacak işi karşılamayacağını görerek, çaktırmadan kenara çekilip, ÇED olumlu raporuna yapılan itirazın değerlendirilmesini isteyerek hem ekonomik, hem siyasi bir salvo yaptı.

Bunu da tek başına yapmadı elbet.

Son derece planlı, projeli ve çalışılmış bir organizasyonla yaptı.

Cumhuriyet Halk Partisinin itirazı da tam zamanında ve ekmek kadayıfının kaymağı gibi geldi.

Kimisi siyasi olarak prim yaptı, kimisi ekonomik olarak.

Madalyonun bize gösterilmeyen arka yüzünde ise daha bilmediğiniz, bilmediğimiz bir dolu organizasyon yaşandı.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Taylan Kubilay - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Son Kale Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Son Kale hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Son Kale editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Son Kale değil haberi geçen ajanstır.

01

10.köyden - Şimdi kuruluyor mu kurulmuyor mu yazıdan bişey anladıysam galatasaraylı olayım:)

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 17 Mayıs 10:10